| BeingSelfless a întrebat:

Întrebare de contabilitate.
De ce, în teorie, contul "casa în lei" (un activ) nu poate avea sold final debitor, ci va fi mereu creditir, iar contul "furnizori"(un pasiv) mereu nu va avea sold final debitor, ci va fi mereu creditor?
Am avut un examen ieri, dar nu am înțeles aceste două aspecte.

1 răspuns:
| sofisis a răspuns:

"Casa lei" reprezinta ca si sold final, dupa ce scazi si aduni tot ce incasezi si tot ce platesti, numerarul existent in casierie deci in teorie trebuie sa fii pe plus (sa ai credit) si nu pe minus ( sa ai debit).
"Furnizori" este contul din care se plateste tot ce tine de furnizori si servicii aferente. Aici nu se incaseaza de la terti deci nu poate fi pe minus pentru ca in teorie, prin debitul conturilor (transferuri interne intre conturi) in acest cont trebuie sa existe mereu credit ( adica sa ai bani sa platesti furnizorii).