| AcelasiDarNuMereu a întrebat:

Salut, vreau ca sa-mi transfer niste bani castigati in Crypto dar spune ca nu am activat ceva pentru retrageri. Am incercat sa trimit 1 lira la contul respectiv pe care l-am primit prin email dar spunea ca nu exista acel cont, efectiv nu mai inteleg nimic, ca am bagat exact tot ca pe email. Ce ar trebui sa fac?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citeste ce anume trebuie activat si cum se face activarea.
Probabil ca trebuie sa-ti pui contul bancar, sa-l legi de un anume program si sa le permiti sa ti-l verifice ca ei sa-ti poata trimite banii acolo, dupa ce contul este activat (asa cum cere paypalul).

| AcelasiDarNuMereu explică (pentru Violleta2022):

Practic, mi-o trimis pe email contul lor bancar de la crypto si a trebuit sa le trimit 1 lira ca sa imi aiba contul bancar in baza de date, ca apoi sa-mi revendic banii. Dar problema e ca daca incerc sa trimit, imi spune sa verific din nou datele pentru ca ‘acel’ cont bancar nu exista, si vorba aia, ei de la Crypto mi l-au trimis, dar pe degeaba…

| Violleta2022 a răspuns (pentru AcelasiDarNuMereu):

Aia este teapa!

| Frank51 a răspuns:

Sună a țeapă tipică phising.

Depinde pe ce platformă tranzacționezi, în principiu depunerea de fonduri în cont se face doar cu cardul, unde introduci datele și plătești. Doar când extragi banii, poți folosi contul personal în loc de card, pentru că cel puțin cardurile Mastercard nu prea sunt suportate la transferuri, asa că bagi ibanul și se transfera direct în contul tău.

| AcelasiDarNuMereu explică (pentru Frank51):

Nu-i nicio teapa, ca totul e de la Crypto.

| CatalinMnd a răspuns:

Daca e vorba de crypto.com, nu te speria, nu e nici o teapa. E procedura lor pentru cei ce dau withdraw pentru prima data. Am facut si eu procesul asta.

Practic, ei iti trimit pe mail la tine niste date bancare ale unui cont de-al lor. Daca e in GBP, vorbim de sort code, account number, nume de banca si adresa daca tin bine minte.

Tu trebuie sa intrii in aplicatia de mobile banking si sa transferi orice suma in contul ala pentru a verifica cardul ( practic sa verifice ca acel card cu care ai cumparat crypto inainte este al tau si ai access full la el, adica nu e furat si ai access doar sa cumperi)

Eu personal, am trimis prima data £5 intr-o sambata seara, apoi fiindca eram nesigur poate am pus datele gresite am mai trimis luni dimineata inca 5. Dar fiindca era weekend, prima plata n-a fost procesata pana luni dupa masa.
Anyway, ambele au fost verificate in jurul zilei de luni si bani mi-au intrat in fiat wallet pe crypto.

| AcelasiDarNuMereu explică (pentru CatalinMnd):

Multumesc pentru tot ce ai scris, dar stiam astea. Problema e ca atunci cand dau sa le trimit acea 1 £ imi spune ca acel cont bancar nu exista, dar am bagat numele lor ca beneficiari, sort codu si account number, dar pe degeaba. Le-am aratat ss la aia de la crypto si mi-au zis ca trebuie’ sa vorbesc cu banca de la care apartin, ca la ei e problema, si in final ultima problema e ca robotu’ la telefon imi spune ca ma transfera la un agent de al lor ca sa vorbesc cu ei, si dupa cateva momente imi spune sa intru inapoi in aplicatie, ca sa folosesc acel chat cu robotul lor. Banca Barclays de aici din Anglia vad ca-i chiar naspa

| CatalinMnd a răspuns (pentru AcelasiDarNuMereu):

Nu stiu ce sa zic, eu tot cu cont la barclays sunt. Si n am avut problema. Am mentionat ca am facut transferul de 2 ori, odata am selectat una din plati ca fiind pentru investment, si odata am selectat transfer ca pentru o pers normala.

| AcelasiDarNuMereu explică (pentru CatalinMnd):

Mi-o raspuns aia de la Barklays intr-un final si mi-au spus ca la ei la banca au interzis astea de la crypto. Dar fii atent ce schema pe ei, sa bag bani in crypto am avut acces, dar sa scot bani din profit, nu. Bai ce oameni…

| CatalinMnd a răspuns (pentru AcelasiDarNuMereu):

Din ce am citit, barclays au suspendat transferurile crypto pentru platforma binance. De crypto.com nu stiu ce sa zic, intrucat mie mi-a mers. Eu am facut transferurile acum recent pe 11 octombrie.

Te astept in privat aici pe TPU, poate te pot ajuta cu alte informatii