| lovin a întrebat:

Am si eu 2 intrebari big grin
1. Cam de cat timp ar fi nevoie sa stai in strainatate pentru a face ceva banisori... sa poti sa-ti deschizi o mica afacere in Romania?
2. Este buna ideea mea de a pleca in strainatate ceva timp de a face ceva bani si apoi a veni in tara si sa mi deschid o mica afacere? big grin

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cel putin vreo 5 ani. Dar munca asidua si strans la punga.Problema e ca tu vrei sa deschizi afacerea in Romania.Nu te sfatuiesc.In Romania merge cam prost mai ales cand deschizi afacerea acum in perioada de criza.Multi dau faliment sau intra in insolventa. Oricum este alegerea ta.Succes.

| anad a răspuns:

Daca ai asigurat un loc de munca din care sa ramai lunar cam cu 1000 de euro, in 3-4 ani ai o suma acceptabila, dar in Romania nu cred ca vei reusi, inca cativa ani buni, sa ai o afacere profitabila. (Cei cu mici afaceri sunt aproape toti in faliment sau in incapacitate de plata).
Daca poti sa mergi sa castigi ceva bani, da, se merita, ca oricum nu ai nici un viitor aici mai ales la varsta ta si fara o pregatire solida si experienta intr-o meserie.

| marius0766545433 a răspuns:

Daca esti pensionar ( pentru ca asa deduc...pensionarii uita sa spuna ce varsta au) nu se merita decat un drum la azil ...sau la cimitir.

| marius0766545433 a răspuns:

Bai, voi ori sunteti nebuni ori nebuni. Cine v-a invatat ca afacerile trebuie sa inceapa cu bani? Am o afacere online si una offline si amandoua au inceput cu o idee. Ideea a atras banii investitorilor si ei au investit si eu imi eau partea leului. Ce tot vorbiti de bani de parca ati trage la imprimanta banii de care vorbiti. Veniti pe piata cu ceva nou si banii vor urmarii ideea voastra fara sa va dati seama. Sigur televizorul v-a prostit de tot.

| vigome a răspuns:

Mai Lovin, eu am facut acest pas la o virsta destul de mare, gindind ca ori la bal ori la spital. Acum locuiesc in strainatate impreuna cu familia si nu stiu cind ma voi intoarce definitiv in Romania. Problema este mult mai complexa, in general, decit o prezinta unii de pe aici si crede-ma ca sunt in cunostinta de cauza, drept care daca vrei iti pot spune destul de sigur cum stau lucrurile. Daca vrei trimite-mi un mesaj pe vigome@ymail.com si iti spun mai multe. Daca n-ar fi mizeria asta de criza, care se simte si pe aici, poate chiar te-as ajuta sa muncesti in afara, oricum mai vorbim daca vrei. Si o remarca, eu personal regret ca nu am facut pasul asta mai devreme. Daca stii ce vrei si muncesti bine ai tot viitorul in fata. Si nu uita, DACA VREI NEAPARAT CEVA, LUPTA SI VEI AVEA!

Răspuns utilizator avertizat
| misskitty a răspuns:

Ar fi bine daca gasesti de lucru pentru ca nici in afara nu prea mai e.in cazul in care ai gasi, nu te mai intoarce.statul roman omoara micii afaceristi, ii trateaza ca pe dusmanii poporului, mai ales cei de la garda cind vin te trateaza ca pe un nimic, au drept de viata si de moarte asupra ta, sa faci infarct nu alta.nu se merita sa mai vii intr- o tara care nu te vrea. tara te vrea mort, parlamentarii ne trateaza cu dispret, basescu ne face tate(tate), pasarica, rromi, si alte feluri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Toata viata sau macar cei mai frumosi ani din viata sad
2. Tu si 10 milioane de romani ganditi bine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. timpul depinde de afacerea pe care vrei sa o deschizi in romania.cu cat iti trebuie mai multi bani cu atat iti trebuie mai mult.sa zicem la 1. 500 pe luna fa tu un calcul.
2. ideea e buna dar depinde de tara unde te duci, salariul tau, capacitatea de a te adapta si vezi ca acum nu e deloc usor happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-un oras placut, intr-un cartier rezonabil, un apartament de 2 camere se inchiriaza foarte scump peste 650 euro pe luna plus cheltuieli
iti trebuie sa arati ca lucrezi de minim 3 luni si salariul trebuie sa fie de 3 ori mai mare decat chiria, altfel ai nevoie de inca cineva sa garanteze pentru tine cu salariul lui
nici garsonierele nu sunt prea ieftine ca si chirie
nu poti inchiria nimic daca nu lucrezi legal
nu poti lucra daca nu ai acte de domiciliu legal
nu poti inchiria daca lucrezi ilegal, la negru
cel mai bine organizeaza-ti viata si cauat serios de lucru aici, demareaza afacerea aici si lupta pentru idealurile tale

| minteuandedouaori a răspuns:

1. pai trebuie sa stai cam mult big grin depinde in ce domeniu meri sa lucri
2.acum urmeaza partea grea cu deschiderea firmei depinde ce firma unde cum merge treaba alea alea si mai ales sa deschizi o firma cu profit eelctronice service de calc sau catering etc.

Sper ca te-am ajutat!

| lovin explică:

@ icantfindalina, ai dreptate dar. in ce domeniu crezi ca poti castiga 1500 de euro? nu ar conta tara unde as lucra

| lovin explică:

@ super bani, nu sunt pensionar am 18 ani si nu ma mai ataca cu raspunsurile tale, daca ai un raspuns bun de dat este bine venit aici daca nu... chiar nu ma intereseaza.