| SunShine_5894 a întrebat:

Cum se incheie un contract de leasing? In ce consta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se incheie ca orice contract intre doua parti: firma de leasing si cumparator(utilizator). Leasing-ul se aseamana unei vanzari in rate, cu exceptia faptului ca firma de leasing ramane proprietara bunului pana la sfarsitul contractului, atunci cand cumparatorul isi poate exercita una dintre cele doua optiuni: cumpararea definitiva, platind restul de pret stabilit la inceput ori sa restituie bunul. Pe parcursul contractului cumparatorul plateste lunar rata stabilita, trebuie sa asigure bunul si sa se ingrijeasca de el ca un bun proprietar. Numai bine!

2 răspunsuri:
| OMGIMSOFATICANTMOVE a răspuns:

Vrei sa cumperi un bun de la o firma de leasing. practic nu il cumperi, ci il inchiriezi. semnezi contractul pe cativa ani, ani in care platesti periodic rata de leasing. la expirarea termenului contractului, bunul poate veni in proprietatea ta, daca ii platesti valoarea reziduala(adica pretul pe care bunul il are la momentul expirarii termenului contractului). Abia dupa ce ai platit si valoarea reziduala esti proprietar. Poti cumpara bunul si mai repede(pentru a deveni proprietar), insa atunci trebuie sa platesti deodata valoarea reziduala si restul ratelor de leasing ramase.