| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare cine stie sa-mi raspunda repede si sincer dau fundita...am o garsoniera cf 3 e nemobilata si vreau sa o dau spre chirie la cineva. acel cineva are un caz special si de la primarie o ajuta cu bani sa-si plateasca chiria, doar sa-si gaseasca locuinta. intrebarea este ar fi bine sa intru in chestii de astea/ care sint regulile si avantajele si cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se incheie un contract de inchiriere intre tine, in calitate de proprietar si cealalta persoana, in calitate de chirias(gasesti modele pe internet), care se inregistreaza la Administratia financiara a localitatii(pentru plata impozitului pe chirie). In contract se pot introduce si alte clauze, decat cele existente in model. Avantajul este ca o sa castigi banii de pe chirie(minus impozitul), daca nu-l inchiriezi si nu-l folosesti la altceva nu numai ca nu ncastigi dar pierzi banii de impozit pe garsoniera.

3 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Gaseste alt client. Tu nu stii ca statul (primaria) are mana numai de luat nu si de dat? Habar nu ai cati plang dupa banii pe care ii au de primit de la stat, siu asta cu acte in regula (hotarari judecatoresti definitive);... eu zic sa nu te incurci. Sper ca ti-am raspuns in timp util!

| vasiledumitru a răspuns:

DA e bine, dar du-te si fa un contract la notar, prin care acea persoana sa isi asume anumite obligatii: sa plateasca chiria lunar, sa plateasca cheltuielile la intretinere, sa nu face galagie in bloc, sa iti permita accesul in garsoniera oricand vei cere, sa nu distruga garsoniera sau sa o deterioreze. In cazul in care el nu plateste chiria timp de 3 luni sa fie evacuat. Ce conditii mai vrei tu, si apoi trebuie sa mergi cu contractul la organele fiscale pentru inregistrare. Eu zic sa intrebi mai bine un notar, ca oricum la ar fi bine sa mergi si pe la el sa faci contract.
Dar mai intai zi la notar ca pentru sfaturile pe care i le ceri sa nu iti ceara bani, ca de obicei notarii is lacomi.
Si ar mai fi de lamurit problema mobilei, dar aici depinde de tine si aceea persoana cum vrei sa o rezolvati, dar intreaba si despre aceasta problema pe notar, ca daca chiriasul va aduce mobila si in cazul nefericit in care doresti evacuarea lui care sa fie regulile de evacuare a mobilei si a lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primaria se poate trezi la un momet dat ca nu mai are bani.
Eu as fi reticenta sa inchiriez unei asemenea persoane.
Oricum in ziua de azi te poti astepta la orice (vezi intrebarea stimabilului "razgandeanu").
Cauta o varianta mai sigura.