| PinkHD3 a întrebat:

Vin cu o intrebare mai ales pentru cei care sunt in chirie sau in special pentru cei care sunt singuri in chirie.
Vreau sa ma mut singur..am 20 de ani am un job si vreau sa ma mut intr-o garsoniera singur, eu locuind si in afara orasului la 20km de job pierd mult pe naveta asta insemnand timp si bani in oarecare masura
La ce ar trebui sa ma astept cand ma mut singur si cam care ar fi costurile estimative..eu am gasit chiria cu 150euro pe luna si as vrea sa stiu pe langa chirie ce mai e de platit bineinteles in afara de mancare si curent etc ce este la ordinea zilei

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Facturile sant mici totu inclus intretinere te ajunge pe la 200 lei lunar. Mancare cam 500 lei daca stii pe ce dai si bani de trait bine. Mergeam la restaurant cel mai des la varsta aia.

| Adry05 a răspuns:

Apă, căldură, net, cablu tv (Dacă-ți iei), întretinținerea unde intră luatu gunoiului, curățenia scării, lift dacă ai, cred că și interfon.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Întreținerea, internetul, telefonul

| Yuoia a răspuns:

150 €/luna, garsoniera... destul.
Incalzirea cum e? Ai CT sau centralizata? Daca ai CT, platesti gazul cat consumi cu incalzirea si spalatul tau. Eu la 2 camere plus anexe, platesc maxim 130 lei/luna. Energia electrica. Depinde ce consum ai (frigider, masina de spalat, AC, aspirator, etc). Sa-ti imparti factura egal intre citiri, ca sa nu ai o luna 20 lei si alta 250. Cheltuielile comune la Asociatia de proprietari. Aici intra gunoiul, liftul (daca este), lumina pe casa scarii, femeia de serviciu, salariile celor de la asociatie, apa consumata (la metru cub), gazul daca nu este separat, canalizarea, apa pluviala, garantii... si incalzirea daca este la comun.
Mancarea, happy e treaba ta. Depinde cat stii sa mananci.
Apoi, cum bate campii @zilog, pentru gospodarie: sapun, detergenti, sampoane, internet, tv, etc, etc.
Te vei obisnui. Multi am stat asa la inceputurile noastre. Am supravietuit chiar fara ajutor. Succes!

| zilog a răspuns:

Intretinere 450 lei iarna de persoana

| zilog a răspuns:

Vopsea var detergent parfumuri pentru casă 200 lei minim / lună
Apă minerala 200 lei / luna
om care da zăpada d elângă bloc 100 lei / lună chiar dacă nu ninge

reparatie lift minim 2000 lei / an chiar dacă stai la etajul 1 si chiar daca nu folosesti liftu

reparatie si zugrĂveală pe scara blocului cu dirmă căpușă adusă de administratorea blocului ca să vă fure pe voi la bani că așa este tradițional în românia administratoa blocului să ia 100 lei / luna de la fiecare aparatament in general doar pentru ea manopera ca invarte niste hartii
apoi firma care face ceva pe la bloc pe acolo adusa de administratora ca sa va fure de bani ca asa se intampla in majiritatea blocurilor

apoi bani cu forta sa repare acoperisul blocului

apoi bani cu foța să facă desinsecție

apoi bani cu forța să facă curat la boxe

apoi firmă căpușă adusă de administratorea blocului să facă curățenie in bloc vrei nu vrei măcar 70 lei si acolo / luna că ti-a scuturat de doua ori pe saptamana presul de la usă chiar daca nu vrei

apoi vai s-a spart o conducta sa mai spart una trebuie inlocuita coloana de apa trebuie inlocuita alta condctă in tot blocul

apoi unii nu si-au platit intretinerea asa ca pana cand o sa ii dea in judecata daca vrei sa nu iti opreasca toata apa din tot blocul si canalizarea atunci trebuie sa se imparta intretinerea pe care aia nu o platesc si la tine asa ca intretinerea ta va fi mai mare

apoi vai ca unii au multi copii nu au venituri asa ca este undeva o chestie ca vecinii trebuie sa platesca si intretinerea la aia

apoi trebuie izolat blocul vrei nu vrei administratorea cheama firma ei căpușă de izolat blocuri

apoi să pună gresie pe scara blocului
apoi sa varuiasca din nou pe scara blocului

APOI SA SCHIMBE TOATE USILE DE LA LIFT

APOI SA SCHIMBE MOTORUL DE LA LIFT care este facut sa mai meraga inca 2000 ani garantez eu
dar ei vor sa il schimbe cu unul care costa 7000 lei de apartament dar pe care ii platesti in decurs de 5 ani adica in rate
si din 5 ani acel motor de lift teoretic va fi schimbat

apoi va fi schimbata de mai multe oiri pe an sufa de la lift pana cand oamenii se scarbesc de acesta minciuna

apoi se schimba cabina liftului cu una ca la inchisoare ca sa fie ca in filmele americane chiar daca tie nu iti trebuie administratorei blocului ii trebuie

| goguPatent a răspuns:

Sa nu asculti ce zice zilog. Omul are ceva probleme când scrie vad. Nu te pune nimeni sa dai 100 lei sa dea zapada fictiv. Reparatiile la bloc se fac din fondulbde rulment plătit de proprietar nu de chirias.
Nu ai nevoie de parfum si apa minerala de 200 lei pe luna, serios acum.

Facturile uzuale sunt cele la curent, net și întreținere, eventual gaz daca ai centrala proprie.