| Andreiutza_2126 a întrebat:

Am si eu o problema cu o masina de facut brichete de rumegus pentru centrale termice.Se numeste Biomasit instalatia.Mai are cineva? A mers foarte bine pana acum dar de un timp scoate brichetele foarte incet si le arde prea rau.Are cineva idee ce ar putea avea? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Bob a răspuns:

Nu cunosc utilajul, dar, din descrierea ta, inseamna ca poate avea una din urmatoarele probleme: fie e infundat pe undeva pe traseu si ingreuneaza deplasarea brichetei (de unde si arderea excesiva), fie trebuie lubrifiata. Iti recomand sa ii faci o mica revizie de intretinere ca altfel se pot intampla accidente destul de grave.

5 răspunsuri:
| Bob a răspuns:

N-ai pentru ce Andreiutza! Nu, n-am mai reparat asa ceva, dar o sa ma interesez, si daca aflu ceva, o sa te anunt.

P.S. Intre timp, verifica si regleaza viteza de avans (vezi parametrii optimi in cartea tehnica)!

| Alexyo_Alexyo_1996 a răspuns:

Ce conpozitie trebuie facuta pentru obtnerea brichetelor avand in vedere ca vreau sa imi achizitionez o presa manuala am citit pe internet apa rumegus hartie\carton si putin aracet dar ma intereseaza ceva sa le fac mai de calitate

| Crs_Emanuel_1995 a răspuns (pentru Alexyo_Alexyo_1996):

Vrei brichete de calitate? Nu pui nici aracet, nici hartie, nimic altceva decât rumegusu selectat atent si o sa ai brichete de calitate!

| Andreiutza_2126 explică:

Mersi mult Bob, sper sa meargahappy am mai chemat cativa specialisti dar nu prea stiu ce are, am tot schimbat piese...si nici acum nu merge, am dat o alta piesa la schimbat.crezi ca ar trebui sa i pun ulei pentru lubrifiere? mersi.ai mai reparat asa ceva?