| catalin29 a întrebat:

Am un cont deschis la Unicredit deschis. Daca merg in Italia si vreau sa scot de la o sucursala de acolo bani, o sa pot? Contul e si in lei si in valuta.

3 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Bineinteles ca poti.
cred insa ca nu ai nici un cont, pentru ca daca ai fi avut stiai lucrul asta.
in momentul in care iti deschizi un cont ti se dau toate detaliile.
asa ca vrei sa te dai MARE si cand colo...

| catalin29 explică (pentru zdrangoi):

Tu crezi ca eu am mai retinut detalii? M-am interesat si nu poti, doar daca deti un card de debit. De ce sa ma dau mare? Ii non-sens tot ce ai zis frate, majoritatea romanilor au un cont deschis la banca. Aaaa, ca tu iti astepti alocatia in fiecare luna si esti frustrat ii strict problema ta!

| zdrangoi a răspuns (pentru catalin29):

Du-te si documenteaza-te inca odata.
poate de data asta retii ce ti se spune.
in primul rand nu stii ce inseamna card de debit.
este un card de venituri (salariu, pensie, etc).
ceea ce spui tu este un non-sens, sau mai bine zis aberatie.
deci dupa spusele tale numai cine are salariu sau pensie poate accesa contul.
lucru complet fals.
poti detine cont in lei sau valuta, cu card atasat, pe care il poti folosi oriunde.
macar citeste pe net detalii despre conturi si carduri de la orice banca din Romania.
insa adevarul este ca mai trebuie sa si intelegi...