| Nikolassss a întrebat:

Am un cont deschis la ing in ron, dar primesc bani pe el dintr-un cont de dolari americani, pe aceasta optiune imi opreste din 450 lei 35 /40 lei. Daca imi fac cont in valuta in dolari americani, cat imi opreste din 450 lei? Si trebuie sa platesc intretinere lunara? Daca da, cat costa? Si daca se trimit banii mai rapid pe $/$ si cand ma duc la bancomat sa scot imi da in lei sau in valuta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti da lei, ca nu traiesti in US, ci in Ro. Vei fi platita in moneda nationala. Va trebui sa iti faci cont de dolari, primesti in el dolari si retragi ron, dupa ce iti face banca schimb valutar la cursul zilei. E cel mai bine.
ING e cea mai proasta banca, nu stiu de ce ai ales asa ceva, taxe si comisioane imense. Cauta alta banca si fa-ti cont in valuta. Daca iti pune 100 dolari pe card, la un curs de 4, 5 ron, iei 420 fara taxa de intretinere cont.

Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Exista comisioane atat la transferul international cat si comisioane la conversia usd/ron.

In Romania, din banca, nu poti sa scoti decat ron. Daca vrei dolari trebuie sa ii cumperi. Lucru care se face la cursul de schimb al bancii.

Personal te-as sfatui sa te uiti la citybank. Desi nu sunt decat cateva bancomate in tot bucurestiul, nu ai comision la trimiterea banilor in cadrul aceleiasi banci, international.

In schimb, la citybank banii iti vor ajunge cam intr-o saptamana. (Ei estimeaza ca dobanda pe o saptamana acopera costurile tranzactiei).

Comisionul de 10% este relativ mare din ce vad eu.

Daca as fi in locul tau as mai arunca o privire si catre western union sau alte firme de felul acesta. Tu sa ridici banii. Incearca sa vezi care sunt comisioanele. In plus la western union nu trebuie sa te duci sa depui fozic banii, ci ii poti varsa de pe card si persoana desemnata ii poate ridica.

Si inca ceva... am niste prieteni care fac transferuri de bitcoin. Cumpara bitcoin, il transfera si la destinatie il convertesc din nou. Uita-te si la asta

Răspuns utilizator avertizat