| Raul2802 a întrebat:

Am un teren de vreo 3 hectare unde as vrea sa imi construiesc o mica ferma de porci(40-50),insa as avea nevoie si de un sistem de iluminat si incalzit apa.Cu panouri foto voltaice cam la ce pret s-ar ridica toata afacerea, tinand cont ca am nevoie ca sa incalzesc 250-300 litri de apa pe zi si pentru sistemul de supraveghere video? As avea un buget de vre o 10.000 lei pentru el, iar cel mai apropiat stalp de unde as putea trage curentul e la vreo 300-350 de metri de teren.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu panouri solare s-ar putea sa nu poti acoperi necesarul de curent, din bugetul tau.

Eu as folosi mai degraba doua generatoare de curent pe benzina, de 2-3KW.
https://www.emag.ro/....../DDH100BBM
Aman doua ar costa mai putin de 2000 lei, usor de instalat si folosit.
Incalzirea apei s-ar putea rezolva cu boiler sau robinet electric, iar sistemul de supraveghere ar putea functiona de pe acumulatoare incarcate de la generator, in timpul incalzirii apei.

Intre timp, din banii economisiti + din profit as trage si linia de alimentare permanenta

| sierra1 a răspuns:

Mai pui niște bani, incălzești apa pe lumină:
https://www.emag.ro/......D7RBCFBBM/