| Florian80 a întrebat:

Am vandut o proprietate si clientul avand BT mi-a virat banii din acel cont eu avand ING.In cat timp stiti voi ca se face transferul intre aceste banci?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In maximum o saptamana trebuie sa apara banii in contul tau.
ATENTIE! Daca te plateste in valuta, atunci sa ai si cont in valuta! Daca ai doar cont in lei, risti sa primesti toti banii convertiti in lei, la un curs valutar nefavorabil (fata de casele de schimb), iar inflatia sa le manance rapid!

| Florian80 explică (pentru Bula):

Mi.am deschis cont in valuta dar totusi...1 sapt este Enooorm!

| Bula a răspuns (pentru Florian80):

Bancile tin banii la ei, fiindca incaseaza dobanda dupa aumele date imprumut. Sunt castiguri care nu apar nici in contabillitate.
(practic, viramentul se face electronic, cu viteza cum platesti cu cardul).

| Florian80 explică (pentru Bula):

Aici nu e vb de bani luati cu imprumut! E vorba de un pret in euro ce trebuie sa mi.se vireze in cont

| Bula a răspuns (pentru Florian80):

Banca da banii tai in imprumut altor clienti si ia dobanda de pe perioada de transfer. E o "subtilitate" de a pune mana pe castig suplimentar, care inseamna totalul sumelor transferate, inmultita cu rata dobanzii anuale. Asta inseamna chiar sume de cateva milioane de euro (!), profit suplimentar, nedeclarat (ascuns), care NU se contabilizeaza!

| Violleta2022 a răspuns:

In maxim 48 de ore ar trebui sa ai banii in cont.
Vezi sa nu-ti fi luat teapa!

| Florian80 explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca e posibila teapa pentru ca in contract voi stipula ca daca in 3 zile nu mi.intra banii in cont cade contractul

| Violleta2022 a răspuns (pentru Florian80):

Asta trebuia deja stipulat in contract, ca plata se face la incheierea contractului, cand ti se dau banii in mana sau dupa ce se incheie contractul la notar.