| 757474 a întrebat:

Angajatorii sunt obligați sa plătească șomaj tehnic?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu. Angajatorii nu platesc somajul, asta este treaba statului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu angajatorii il platesc, ci statul.
Sunt obligati sa iti faca formalitatile pentru somaj tehnic, daca suspenda activitatea/postul pe care esti angajat.
Dar angajatorul poate la fel de bine sa te cheme in continuare la servici, si sa iti plateasca salariul normal. Este alegerea lui.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Problema e daca statul il mai lasa pe angajator sa isi faca treaba. Vezi cabinetele stomatologice, de exemplu.

| 757474 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu sunt bucată

| 757474 explică (pentru 757474):

Bucatar*

| IngridBeatrice a răspuns:

Bună,

Angajatorii pot depune actele pentru somaj tehnic, mai ales în urma actului normativ din 27 martie, care aduce modificări Ordonanței 30/2020 s-au relaxat condițiile de acordare:
https://www.wearehr.ro/somaj-tehnic-angajator/

| LauraAvramescu a răspuns:

Bună,

Din ce am citit, nu sunt obligati sa-ti plateasca somaj tehnic. Vezi aici: https://bit.ly/2JTgiIo