| Lauralauratrusca a întrebat:

Anul trecut mi-am facut abonament la ROMTELECOM.La cateva luni m-am mutat, am sunat la 930 pentru desfintare nr. telefon. M-au intrebat daca am unde muta nr. le-am spus ca nu.Acum,la peste 7 luni de la aceasta intamplare m-au contactat unii de la TOP FACTORING (firma de recuperare) ca am de plata la ROMTELECOM suma de 1400 ron si neachitand aceasta suma pot ajunge in instanta. Ce ma sfatuiti sa fac?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru incetarea contractului trebuia sa depui o cerere scrisa, stii ca vorba zboara si doar scrisul ramane. Citeste cu atentie contractul si vezi conditiile in care se face rezilierea si apoi trimite o cerere de reziliere a contractului, cu confirmare de primire si pastreaza-ti un exemplar. Sunt de parere ca va trebui sa platesti suma respectiva, daca te dau in judecata o sa platesti mai mult, respectiv suma, dobanzi si cheltuieli de judecata. Este parerea mea de jurist dar poti vorbi si cu un avocat, sa vezi ce zice acesta, dupa ce citeste contractul si iti asculta explicatiile complete. Numai bine!

| visatorul78 a răspuns:

Sunt de acord cu ioandelasal. Si eu sunt jurist. O cerere de reziliere a contractului se face obligatoriu in scris, se inregistreaza la acea firma, pentru a avea o dovada.
Asa, pentru ca ai fost comoda, ai ales doar sa dai telefon si nu sa pui 3 randuri pe o hartie, te va costa 1400 lei. Crede-ma, nu ai nici o modalitate sa eviti plata. Deschide mai bine ochii data viitoare.