| anonim_4396 a întrebat:

Ar merita sa începi o afacere în agricultura? Care sunt cele mai profitabile afaceri?

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Domeniul nu este singurul criteriu care determină dacă o afacere va avea sau nu succes. În orice domeniu poți avea afaceri de succes și afaceri falimentare.

Succesul depinde de execuție. Depinde de cum știi să dezvolți și să operezi acea afacere. Depinde de cât de bine știi să te adaptezi mediului economic. Iar astea nu sunt lucruri pe care le înveți întrebând pe TPU "ar merita să încep o afacere?" sau "Care sunt cele mai profitabile afaceri?".

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca ai ideea, pamantul potrivit si pe cineva care sa-l apere de hoti, e destul de profitabila.

| TheGentleman a răspuns:

Dacă ai suficient teren și bani să investești în utilaje și sisteme de irigații ultraperformante pentru a face agricultură de precizie, merită. Dacă nu, nu

| Obj279 a răspuns:

Depinde foarte mult. Din punctul meu de vedere cel mai important lucru atunci cand vrei sa incepi o afacere este sa ti placa ceea ce faci, pentru ca altfel nu prea ai sanse. De asemenea, te sfatuiesc ca pana cand iei decizia de a incepe o afacere, este foarte important sa inveti cat mai multe skill uri si sa acumulezi cat mai multe informatii in general, ca sa stii cu ce se mananca toata treaba, nu mai zic ca la inceput trebuie sa te dedici trup si suflet daca vrei sa iasa ceva.
Cat despre afacerile in agricultura, ar trebui sa stii ca sunt foarte scumpe utilajele, forta de munca sau oameni care sa mai munceasca pe camp in ziua de astazi rar mai gasesti, si ca sa iti construiesti oarecum un sistem automatizat cu siguranta trece de 1 milion de euro investitia.
Dar hei, asta nu inseamna ca trebuie sa te dai batut, numai ca la inceput trebuie sa depui ceva efort, ca in orice afacere pana la urma.
Si ca sa inchei, parerea mea este ca o afacere profitabila ar fi imobiliarele sau cele din domeniul online(sunt fara numar), iar la unele din afacerile din online investita este 0, dar depinde, eu am terminat mate info intensiv si iti spun ca daca nu iti place, cu greu te vei descurca.
Bafta!