| Parakeets a întrebat:

Are cineva idee cum se plătește un cont/o pagină de Facebook pentru promovare?
Am încercat toți pașii, am adăugat toate datele cardului dar în final îmi spune că nu am conexiune la internet sau că nu am adăugat datele corect deși am făcut toate alea corect.
Iar apoi îmi spune ceva de o cheie și când pun acolo parola și merg către plată, îmi spune că nu se poate genera cheia.
E chiar așa de greu să promovezi o pagină? Nu pricep, dacă urmez toți pașii de pe aplicație, de ce nu-mi ia banii și să-mi promoveze naibi pagina? Chiar m-au dezamăgit complet.
Aștept ajutor dacă mă poate ajuta cineva. Încerc treaba asta cu promovare de câteva luni bune și mă tot lovesc de aceste bullshituri.

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In primul rand eu nu as plati la niciun serviciu precum Facebook, insta, google, Youtube, altii sa faca bani pe carca mea!
2 la mana nu stiu daca esti baiat sau fata dar nu conteaza, am rasfoit cateva intrebari de ale tale si inteleg ca esti un fel de fan teorii ale conspiratiei, eu iti zic un lucru real, toate marile firme din SUA sunt sifoane ale guvernului SUA, toti sunt supusi altfel nu ar exista! Atat FB, whatsapp, insta dau toate datele noastre catre serviciile secrete americane, au si portite create special ca serviciile cand doresc sa intre pe conturile utilizatorilor, nu o spun eu din capul meu a aratat-o Snowden.

Revend la de ce nu recomand nimanui sa faca plata 1. dau bani statului SUA si Romania ramane la fel de saraca si supusa Americii si pe langa asta multi vlogari, influenceri si ce rahat mai sunt unii NU AU BAGAT 1 leu in nimic si au ajuns sa scoata bani; ce imi spune asta? ca promovarea trebuie fie facuta altfel decat cu bani fie continutul nu este ce trebuie.
Da, poti face vizualizari si fara bani, trebuie doar sa fii in trend.
Pe mine nu ma intereseaza subiectul ca nu am dorit niciodata sa fiu un copil alienat fan si scalv al trendurilor. Daca maine se poarta sa fii roz in cap sa ma fac roz, daca joi se poarta verde ma fac verde, ei bine exista destui dobitoci care chiar asta fac, si din specula aceasta traiesc unii in spatele unui monitor cu bani multi, foarte multi!

Promovare o faci daca scoti macar de 10 ori din ceva, daca nu, nu merita.

Stii ce faci tu acum? exact ca un retardat de cunoscut de-al meu care imi propunea sa plateasc catre Youtube nu stiu ce serviciu ca sa numai vad reclame happy nu e vorba de 10 euro/luna la mine, e vorba de a intelege ce se intampla in spatele acestui mecanism, in care unii saracesc de prosti si altii se imbogatesc nemeritat.

| relian a răspuns:

Suna si tu la ei si intreaba, poate te ajuta aia la telefon, asta daca au un nr, daca nu au, atunci scriele mesaj.

| Parakeets explică (pentru relian):

Cum să sun la Facebook?! Asta chiar nu am mai auzit.

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Cum sa suni? Cu telefonul, cred ca telefon ai nu? Daca ai au afisat nr de telefon suni, asa cum se suna.
Nu conteaza ce institutie este, cand au afisat nr de telefon si poti suna, fa-o, rezolvi mai rapid.
Bine nu stiu de au aia nr de telefon, nici nu am verificat, stiu sigur ca au mesagerie, am comunicat eu odata cu ei, ceva mai mult voiam sa-i dau in judecata laughing chiar contactasem ceva avocat, dar a zis ca nu se baga bla bla, probabil accesasem eu unu slabut, ori is astia f puternici si nu se baga nimeni.

Astia de la Facebook imi blocase contul acolo, cineva ma reclamase, asa fac ei, daca ai ceva reclamatii de la mai multi indivizi, te blocheaza, desi este ilegal, dar uite ca o fac, is niste nesimtiti.

De ce o fac? In primul rind blocheaza pe cei care nu au pus datele lor reale in acel cont.Eu nu aveam poza, nu aveam nume, adresa nimic real, gata imediat au gasit motiv.Au spus ca trebuie sa arat un act valabil de identificare, ca sa imi deblocheze contul.
Bineinteles ca nu le-am aratat nimic, nu ca as fi eu cineva, dar odata ce regulamentu lor spune clar, poti alege orice nume, poti afisa la poza de profil orice poza, cu peisaje cu animale, plante etc, nu vad de ce sa blocheze lumea.
Leam dat mesaje le-am aratat regulamentul lor, erau parca prin Irlanda, acolo au sediu ce se ocupa cu rahaturile astea.
Desi le-am aratat ce spune regulamentul lor nici deal dreacu nu au vrut sa ma deblocheze.
Leam zis cai dau inn judecata happy0 cum am spus contactasem avocat, dar nu s-a bagat.
Ce am facut? Zic nu vreti e ok.Am intrat la mine in cont, adica acolo unde zicea sa pun un act valabil, sa fac poza la un act cu nume, cu poza etc.
Am intrat era noaptea in Europa dupa 12 noaptea, banui ca nu era nimeni acolo fizic, si am pus o poza cu o floare si automat mi-au dat acces laughing
Bineinteles dupa verificare urma sa fiu blocat iar, asa ca am intrat in cont, si am sters contul de tot laughing zic na luati de aici.

Apoi am facut alt cont, exact la fel cu acelasi nume, tot la fel, doar ca nu mai puteam pune adresa de email, dar puteam rapid sa fac alta, insa am pus nr de telefon, care este prepay laughing
Zic daca voi incalcati propriul regulament lasa ca va dau si eu, uite asa am continuat cu exact acelasi cont.

Dar nu-ti zic laughing show cu o alta tipa, o fosta iubi sa-i zic asa, care dupa ce nu am mai vorbit, m-a blocat, ea stie ce motive, in sf, dar la un mom dat stiu ca i-am aparut la sugestii, iti dai seama ce figura o facut aia cand vazu ca apar eu, laughing blocat fiind sa apar asa, m-a blocat iar laughing dar i-am spus, statea si nu stia ce se intampla laughing cum se poate asa ceva.

Gata nu mai spun nimic, dar ca idee Facebook aduna date, si vor sa adune date reale, asa despre oameni, si poate cine stie cindva face bani dupa chestia asta.
Eu cum am spus nu-s nimeni, dar nu imi place cand cineva incalca legile, in cazul lor ei is incalca propriele reguli, niste ordinari, asta asa ca sa stie lumea, Facebook asta face, banui ca stiu multi, dar uite ca nu se ia nimeni de ei.
Poate ca au legatura cu democratii, daca ai vazut ailanti de pe Twiter lau blocat si pe Trump, nu stiu daca au avut vreun motiv sa faca asta, a fost o mare magarie, dar asta e lumea in care traim, asa a fost mereu.

| Parakeets explică (pentru relian):

Cunosc sentimentul big grin deci și tu te-ai răzbunat. laughing)
Știu ce zici, mereu mă încearcă o stare de-asta în sensul dacă simt că cineva mă calcă pe coadă și bate în retragere, fug după el/ea/ei sau încerc să-i recâștig, apoi tot eu le dau papucii acelor lor sau eu mă retrag în final. rolling on the floor) Sunt malefică uneori, crede-mă. laughing)
Deci chiar îmi place mărturisirea asta a ta. Inspiri oleacă de maleficitate laughing) și nu mă așteptam de la tine, păreai cam mister Zen așa laughing)
Și e și mai interesant că tu chiar te-ai certat cu ei juridic. Chiar e prima dată când chiar aud că un user se poate bate juridic cu firma unui forum sau platforme online. Ba chiar mi-ai adus un moment "Aha" și îmi sună a nouă poveste cu mister. Chiar o văd într-o poveste, ideea ta. laughing)
Dar oricum în final, boși astor aplicații/platforme, cam conduc, deci fac ce vor, nu le prea pasă lor de un cine știe ce user supărat și chiar de ar veni să amenințe cu legea de gât. Iar dacă ar fi fost corecți, nu i-ar fi lăsat pe toți cei care chiar au conturi false și fac atâtea mânării și prin online-ul ăsta.
E bine că măcar în final nu ai pierdut tu ceva, să te fi acuzat ei de ceva și să-ți ceară ceva sau să te tragă la răspundere pentru ceva, aia chiar ar fi fost dubios rău.
Oricum m-am convins și de "Oculta" online-ului ăsta. laughing)

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

In momentul cand acel website spune ca poti folosi pentru un cont orice nume, orioce poza, nu vad de unde notiunea asta de conturi false.Adica cum conturi false? Mergi si citeste regulamentu FB si o sa vezi ce scrie acolo in cazul cand doresti sa faci un cont de FB.

Scrie ca poti folosi orice nume ales de tine, chiar si litere, simboluri etc.Ca poza, la fel poti pune poze cu oameni, poza ta, poza cu animale, plante etc.

Atunci de unde ideea aia de cont fals? Ce este fals la un cont cand tu ai aceste reguli?
Nus malefic deloc, eu merg dupa legi si reguli, dar ma deranjeaqza atunci cand tocmai cel care a pus acea regula o incalca, deja suna a altceva laughing
Pe internet nu ai ce pierde, nu poate sa iti faca nimeni nimic, atitta timp cit nu furi ceva laughing acolo da, dar asa sa te exprimi liber, asta este un drept al tau, sa iti dai cu parerea,, sa ai teoriile tale si etc, nimeni nu te poate acuza de nimic.

Chestia este ca ei cauta cum am spus sa adune date despre oameni, iar cei care is la guvernare nu le zic nimic, tocmai pentru ca la un moment dat chiar ei ar putea avea nevoie de acele date, informatii.

Multe websiteuri fac asta, toti pe unde tu dai nr de telefon, sau mai stiu eu ce date, aia le aduna, nu le sterg, in ideea ca poate cineva la un mom dat o sa ceara, o sa le cumpere laughing deci fac chestia asta pentru bani, pentru ceva in viitor.
Bineinteles datele mele nu-s secrete, dar ei le aduna sa le aibe acolo toate gramada laughing cand cineva cere ei au sarit si zic, am eu totu, doar apasind pe un buton.
Asa fac unia bani.Nu este moral sau corect, pentru ca ei incalca propria regula, niste magari pana la urma. Daca e asa atunci sa iti ceara datele astea, act si poza de cand faci cont.Dar nu pot cere asta, pentru ca ar insemna sa forteze omu nu? Ei nefiind o autoritate guvernamentala nu pot face asta.
Dar cand te reclama X persoane la ei pe website, gata au motiv sa te puna sa le spui cine esti laughing
Nu m-am certat cu ei juridic, doar am incercat, nu am ajuns sa fac ceva legal, dar le-am spus ca ii dau inn judec ata, numa ca nu am gasit pe unu sa fie tare in baston laughing

| relian a răspuns:

De ce nu merge, desi tu urmezi toti pasii? Poate nu faci ceva corect, asta e o chestie, alta ar fi ca websitele lor nu merfge perfect, au foarte multe rahaturi, de asta e slow uneori, alteori apar erori si uite asa cum spui iti vin dracii pe ei laughing.

Dar verifica atent, poate omiti ceva, ceva f ninsem, nat si de aia nu treci mai departe.
Nu mai ppromova nimic, dai la jalea de hahalere, zic si eu ca becalii laughing niste banditi, tilhari laughing

| Parakeets explică (pentru relian):

Daaar vreau să-mi promovez pagina. happy
E prea trist să rămână o frunză bătută de vânt și atât. Are nevoie de vizitatori să o placă și cumva mda, oarecum și valideze pe creatoare. laughing)
Însă nu am cum să fac asta fără promovare. Mă întristează că toate visele mele se duc naibi. Și apoi se mai întreabă lumea de ce alegi izolarea. Păi când viața îți arată eșec după eșec și că în nimic nu ești bun, mdea, e cam trist să mai dai parcă ochii cu cineva. laughing)
Și tehnologia mă bate, deși nu știu de ce dar presimt că nici postările n-or să fie pe gustul majorității. laughing)

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Despre ce avioane vorbesti, ce pagina, ce creatoare, baga pe aici sa vedem si noi.
Daca deja spui ca no sa fie pe placul oamenilor, atunci stai linistita, inseamna ca nu-i bun ce ai facut.
Toate visele tale se duc de suflet, dar ce vise ai maica asa de wow? Bine asa vise oricine are, conteaza ce faci, sa visezi e frumos, e mai greu sa realizezi ceva.
Nimic nu esti bun, dar tu crezi ca majoritatea oamenilor fac ceva anume? Cei care is creatori is pe ici colo, asa ca nu te mai agita, faci riduri laughing

| Parakeets explică (pentru relian):

Așa încurajezi tu oamenii, măi Relian mai ești și dintre boșii TPUașii. laughing)

Am avut multe vise, și s-au cam dus toate. Mai încerc să trag de ele cât pot și să repar ce pot. Dar da, admit că deși sunt introvertă și uneori chiar detest ca oamenii să se bage în viața mea sau să-mi cunoască intimitatea, MY BIG DREAM o fost mereu FAIMA. Și nu faima aia bazată pe frumusețe ci faima aia bazată pe făcut ceva. Că descopăr ceva nou sub soare, că reinventez istoria ori că prin simplul fapt de a fi eu, schimb ceva în lume sau why not, chiar eu schimb lumea, dar da, din toate astea, astea au fost visul meu mereu. Să fiu puternică, să fiu cunoscută, să devin zeiță în lume. laughing) Ei bine, ăsta o fost visul meu cel mai mare, dragă Relian. laughing) Să devin o străină faimoasă, plină de bani, faimă și putere. Și ar cam fi greu să accept că visul nu o să devină realitate cândva. Simt și eu că dacă nu a devenit până acum, nici că o să mai devină cândva. Dar eu una mă rog. laughing) Mereu mă rog la God. happy

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Te poti ruga mult si bine, taletele ce le ai, nu is bune acum probabil, deci ce stii tu, ce descopri tu nu se cauta.Cu atte cuvinte daca ai ceva talente, e cum spun unia, te-ai nascut cand nu trebuia laughing

E si logic, multi oameni dea lungul istoriei omenrii au fost talentati, doar ca nu sa stiut, tocmai ca la vremea aia nu se cauta, nu se stia etc asa ca oamenii aia sau dus.
De aia is putini care fac descoperirile astea, tocmai ca talentele lor, ce stiu ei f bine sa faca, se desfasoara in tipul lor.Mai conteaza si locul nu doar timpul.
Daca te uiti la geniile astea ale lumii, Einstein a trebuie sa mearga in America sa descopere el peste prajit laughing Tesla la fel, daca ar fi ramas in tara lui murea anonim laughing si asa mai departe.Conteaza f mult si locul unde te afli, daca acel loc este unu liber, daca ti se da min a libera sa faci tu ce vrei, daca te mai si ajuta oamenii acelor locuri, deci conteaza locul f mult.
Uite pe astlantul Musk asta in Africa n-a facut nimic, nici nu ar fi facut ceva, dar ajuns in America, ups a facut ce f putini oameni au reusit.

In Europa daca stai si te uiti in istorie, oamenii erau slavagiti laughing li se puneau taxe pe orice, erau fortati sa faca doara ce li se spuneau.
Cred ca stii ca in Europa in evul mediu nu aveai voie sa facio sex acasa la tine cu nevasta decat clasic sau pozitia aia cum se mai numeste laughing ca sa vezi pana unde se ajunsese.
Nu aveai voie sa inveti sa inopti, uite pe asta nu o stiam, acu o aflai laughing deci oam, enii de rind si de acum 2-3 sute de ani, chiar si 150 as zice, din Europa, nu aveau voie sa inoate laughing daca iti imaginezi asa ceva.Cel putin in Germania asa era.

Europa asta a fost un fel de inchisoare pentru oamenii obisnuiti.Cind aud pe unia, vai ce frumos era sa fi trait pe timpul ala laughing asta pentru ca acum se zugraveste gardu, se arata doar partile frumoase alea acelor vremuri, se ascund chestiile murdare si negative, care erau mult mai numeroase decat cele bune.

Alta chestie, in evul mediu in jurul acelor castele la care multi viseaza, erau numa rahati de om laughing cei din castel isi faceau nevoiel in oale, pe care apoi le aruncau de la etaj afara, in afara zidurilor acelui castel laughing

Tu ca mare macho mergeai la o castelana sai cinti sub balcon, avei toate sansele sa te trezesti cu rahatu direct in ochi laughing
Wow ce frumos mai era. Unde pui ca pe strazi erau rahati asa mormane laughing eu nici in vise nas vrea sa fi trait pe atunci laughing

In sf, tu de ce nu dormi noaptea? Se pare ca stai pana f tirziu, am vazut dupa cum is postate pe aici mesajele.Ori is postate mai tirziu, ori esti tu pasare de noapte, de prada, stai la pinda in umbra noptii laughing

| blackann a răspuns:

Daca ai cardul adaugat in Apple pay o sa mearga din prima.

| Parakeets explică (pentru blackann):

1. Eu nu am Apple, eu am Samsung.
2. Nu am astfel de conturi Pay.
3. Cum mă pot conecta la un astfel de Pay?
Deși e riscant să re conectezi dacă nu știi ce și cum. Dacă mi se vor lua toți banii?

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

Nu are nimeni cum sa-ti ia toti banii, tu daca platesti la mega cu cardul direct din telefon cum ti-ar lua toti banii? Iti ia suma de pe casa de marcat, la fel si online.

| Anonimul151 a răspuns:

Exact la fel mi se întâmplă și la mine. Eu am cont la BCR. Le am scris de multe ori mesaje, celor de la BCR, și mi au explicat ce sa fac. Dar ori îmi da fără conectiune la internet, ori dacă îmi cere acea "cheie", intru în aplicație pentru a o afla iar după să o pun zice ca ori e eroare ori datele necorecte. Și am încercat de multe ori... Promovare pagina Instagram. Am încercat cu un alt card, iar de pe acel card a mers. Dar cu cardul meu nu merge. Deci se pare ca nu pățesc doar eu la fel...

| Parakeets explică (pentru Anonimul151):

Deci nu mi se întâmplă doar mie. Pfff, dar nu înțeleg de ce fac așa? Atunci de ce mai au FB și Insta butoane de promovare dacă nu ne lasă și chiar oferă ușor promovoarea. Poate au prea mulți bani și nu mai au nevoie și de banii noștri.
Chiar m-au înfuriat. straight face
Dar fără promovare bate vântul pe pagina mea. Deși nu-mi garantează nimeni că oricum voi avea cititori chiar și cu promovare. happy

| Anonimul151 a răspuns (pentru Parakeets):

Eu când am promovat cu alt card, am pus doar 10 lei, pentru a vedea daca merită, mi au estimat cati "vizitatori și urmaritori" îmi poate aduce acea promovare în 24 ore ( cat tine promovarea ), însă am primit extrem de puțin urmaritori ( cred ca max 10 poate nici atât), deși e o pagina de citate, pe care postez o data la câteva zile un conținut bun.

Poate dacă promovezi cu sume mai mari merge mai bine ( în legătură cu urmăritorii, like-urile etc... ), dar la sume mici nu prea merge. Deși și la mine a aprox 500-2500 urmaritori. Nu I am primit.

Nu ai doar tu problema asta, și la mine mi se întâmplă și poate și la alții. Chiar ieri am vrut sa comand ceva și sa plătesc cu cardul. Și îmi da aceeași eroare. Am sunat la banca, la BCR pentru a le explica situația, și au văzut și ei eroarea. Însă au spus ca nu e din cauza contului sau a cardului. Ci a procesatorului de plăti. E o eroare. Însă eroarea asta nu știu cât tine, pentru ca nu merge la nici o plata online cu cardul...indiferent de procesatorul de plăti...

| Parakeets explică (pentru Anonimul151):

Pfff, deci nici pe dv nu vă ajută Facebook ăsta.
Și da, mare adevăr grăiți, ce să facă ăia cu 25 de lei pentru 10 sau 50 de persoane, ei vor bani.
Am să mai încerc, deoarece îmi e prea dragă pagina ca să o las doar o floare în vânt. Plus că nu aș dori nici prea multă lume să-mi calce pe acolo, dacă nu se regăsesc în măcar o postare de acolo sau chiar nu le place natural și real. Eu zic că am încercat să abordez subiecte existențiale chiar și din afara minții mele și subiectivității mele, tocmai ca fiecare să se regăsească măcar într-o postare, poate cu umorul și sarcasmul nu prea le am și chiar nu prea am abordat subiecte și postări așa. Și din păcate am cam observat că azi umorul e cel mai căutat. Însă am venit din urmă prin imagini și emoticoane cât mai simpatice. Zic eu, dar poate nici asta nu place lumii, cine știe. Aia e. Dacă nu e să fie pe gustul vizitatorilor, eu măcar mor la final știind că am încercat. laughing)
Însă dați un link în privat, al paginii dv dacă vreți să aveți un cititor în plus. happy