| anonim_4396 a întrebat:

Aș dori să fac un împrumut de la bancă. E pentru prima dată. Nu am momentan loc de muncă să garantez cu salariu dar din câte știu se poate să pui garanție și casa. Nu am act pe numele meu la casă dar locuiesc acolo, adică e domiciuliul stabil. Locuiesc cu mama care nici ea nu are serviciu. Casa e pe numele bunicii care e decedată. Aș dori să fac un împrumut de 15 milioane (lei vechi) și vreau mai multe detalii. De ex: cât ar trebui să plătesc lunar? În cât timp? Cât e dobânda, etc.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Dobânda e mare, rata difera funcție de perioada de retur, sumă și alți factori, însă nu vei obține nici un împrumut dacă nu ai un venit lunar sigur.
Iar sa apelezi la provident nu mi se pare cea mai buna idee. Dacă doamne ferește nu poți da înapoi suma pana la data stabilita, nu e nici o diferență între ei și cei mai aprigi cămătari.
Mai bine încearcă la rude cumsecade, prieteni.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti garanta cu proprietatea altcuiva, trebuie sa fii proprietar si poti garanta numai cu ceea ce ai tu in proprietate. Daca faceti succesiunea dupa bunica, casa tot nu iti va apartine, va fi a mamei tale si, eventual, a celorlalti mostenitori ai bunicii, deci tot nu vei putea garanta tu cu ea. Asadar, in conditiile astea NU poti face nici un fel de imprumut

| Laura a răspuns:

Fără supărare, nici tu, nici mama ta n-aveţi o sursă de venit şi grija ta e dacă poţi să iei un împrumut de 15 milioane garantând cu ceva ce nu e al tău? Absolut orice om e capabil să facă rost de banii ăştia în maxim 2 săptămâni dacă e dispus să muncească. În fine... dacă e aşa urgenţă majoră, există IFN-uri care acordă împrumuturi doar în baza buletinului, dar nu ştiu dacă sume mai mari de 150-200 de euro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio banca nu iti da credit daca nu ai un venit stabil, legal si dovedibil.

| alexwahl a răspuns (pentru suntserios):

Nu cred ca vei primi bani de la banca, in situatia in care esti acum. 15 Mil nu e o suma foarte mare. Nu poti face rost de ea din alta parte?

| anonim_4396 explică (pentru alexwahl):

Dar pot face garanție imobiliară, cred.

| alexwahl a răspuns (pentru anonim_4396):

E o parte mai dificila. Incearca la banca si ai sa vezi. Mi e greu sa cred ca ai sa obtii un credit pe baza celor spuse mai sus. Mai bine te gandesti la o alta metoda, daca nu ai nevoie urgent de bani.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Creditele de nevoie personale nu se fac cu garantie imobiliara si chiar daca s ar face tot ai nevoie de un venit, imobilul fiind doar garantia. Si sa nu uitam, ca imobilul nu este al tau sa garantezi cu el

| siriusblack98 a răspuns:

Rata lunara, durata achitarii si dobanda ti le vor face ei in momentul completarii actelor pentru ca difera orice imprumut fata de altul din diferiti factori:venituri; suma imprumutata; varsta celui care cere imprumutul etc.Tu personal nu poti sa girezi cu casa (lol) mai ales ca nu e pe numele tau din cate spui. Poti apela la provident sau Kruk...din cate am inteles se pot face imprumuturi la ei fara adeverinta de salariu sau alte chestii de genu' (pana intr-o anumita suma desigur). Totusi pentru 15 mil sa dai inapoi 25-30...dar mna fiecare si le stie pe al lui.

| Elena9328 a răspuns:

Nu mai bine va găsiți amândouă un serviciu stabil?! La banca e foarte, foarte riscant.

| Ara997 a răspuns:

Nu va jucati cu focul, va treziti in strada pentru 15 mil. de unde sa platesti lunar? din ce bani? mai bine daca castigi ceva faci economii si strangi o suma decat ca garantezi cu acoperisul de deasupra capului!

| IIIshaneIII a răspuns:

Si eu vreau sa fac un imprumut, venit sigur lunar am, dar nu am contract de munca, am casa pe numele meu, tot o suma mica vreau sa obtin sa achizitionez ceva sa nu mai astept 2-3 luni pana am banii efectiv in mana

| anonimg a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Nu recomand nici pentru tine si nici pentru Cristinna3 a va face credite la banca.
Si mai ales pentru Cristinna3 care nu are un venit lunar din care sa inapoieze creditul.

Cristinna3, banca in 3 luni iti va lua casa daca nu vei plati.

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Nu are cum sa ii ia nimic, pentru ca ea nu are nimic in proprietate. happy
Si chiar daca ar avea, acea proprietate e doar garantia, fara un loc de munca stabil tot nu iti acorda nici o banca imprumut.
Doamne ajuta!