| OPunGG a întrebat:

As putea sa ma angajez la 15 ani?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt anumite jocuri, unde poti lucra part time.
McDonald accepta asta.
Mai sunt joburi valabile la gradini, plantatii si florarii.

| valentina2392 a răspuns:

Teoretic da! Dar nu prea se risca patronul sa angajeze din cauza ca esti minor si la tine legile sunt total diferite. Program mai mic, treaba mai putina si bani cam la fel. Si tocmai de asta nu te va angaja nimeni cu acte in regula. Doar la negru unde te va munci cat va putea si cum va putea! Cand accepti sa mergi la negru, esti pe jumatate vinovat! Si daca-i faci reclamatii in caz de neplaceri, o sa-si rupa fasul ca sa scape de chinuri. Acum depinde si de patronas, cat de cunoscut este, ce relatii are, etc!
Ce sa zic?! Succes!

| justmemari a răspuns:

Buna ziua, De la 15 ani cu acordul ambilor parintilor poti fi angajat, dar pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îti sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.