| RAY a întrebat:

Aș vrea ceva sfaturi bune.

Eu cumpăr laptopuri din piața, ce sa fac, sa vând pe componente sau sa le recondiționez si sa le vând?

Ce-i drept foarte greu găsesc componente si sunt scumpe, ajung sa cheltui mai mult decât produc dar si sunt multe fără încărcător.

M-am gândit si sa cumpăr mai multe ieftine, ca poate vând mai multe, ce buget sa am maxim?

Răspuns Câştigător
| dinaprilie a răspuns:

Eu as face asa.
M:as uita cat costa resp laptop bun pe olx apoi as vedea cu cat pot sa cumpar resp laptop defect ca sa/l repar. Costul laptopului defect plus costul pieselor sa/l repar plus cheltuielile cu reparatul plus marja mea de profit= costul de vanzare. Costul de vanzare este mai mic sau cel putin egal cu costul unui laptop bun care se vinde pe olx de ex? De aici tu iti tragi concluziile.

| RAY explică (pentru dinaprilie):

Cam cu cât trebuie sa fiu pe plus? Cu 100% sau 50%? Am dat 130 pe unu Lenovo l-am vând cu 250 + ca l-am promovat 35 de Ron

| dinaprilie a răspuns (pentru RAY):

? Nu stiu cu cat.tu iti valorezi munca ta.

| RAY explică (pentru dinaprilie):

Da,asa e