| Utilizatoare123 a întrebat:

As vrea sa imi deschid o mica afacere online cu jucarii pentru copii, facute de mana. La inceput ma gandesc ca vor fi 3-5-10 comenzi, deci un profit foarte, foarte mic. Care ar fi momentul potrivit cand ar trebui sa ma inregistrez la ANAF cu firma? Nu as vrea sa strang 100 de lei profit la inceput si statul sa-mi ia 60, ca ar fi bataie de joc, daca ma-ntelegeti.

Răspuns Câştigător
| StimabiluI a răspuns:

Statul nu îți ia atât de mult impozit pe profit, dar pentru început poți să vinzi ca particular produsele și să declari veniturile cu formularul unic 212.
Dacă începi să câștigi mai mult și poți să te întreții din asta poți să îți faci firmă, altminteri nu cred că te vânează ANAF-ul pentru câteva sute de lei.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa-ti faci un PFA (persoan fizica autorizata) si sa vinzi cat vrei, platind un impozit foarte mic.
La ANAF trebuie sa declari absolut orice suma incasata, inclusiv 1 leu, chiar daca ai sau nu firma, fiindca ei au dreptul sa verifice conturile bancare si paypalul, ca sa vada ce venituri ai.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice comerț faci trebuie fiscalizat altfel se numește evaziune fiscală.

Vezi că primești sfaturi de PFA pe aici, după noile modificări fiscale PFA e foarte costisitor pentru venituri așa mici

| goguPatent a răspuns:

Ai activitatea comercială trebuie sa ai o forma juridică de fiscalizare de la primul leu.

| Parakeets a răspuns:

Nu-ți poți deschide un mic PFA la început?
Nu știu exact cum funcționează nici PFA urile astea, dar din ce mai știu de la mătușică-mea că ea se ocupă cu din astea, nu implică atâta birocrație un PFA. Însă ceva la stat tot plătești.

Dar în primă fază mă gândesc că le poți vinde online sau chiar la cunoscuți, ca ei să te facă cunoscută apoi altora și altora.

Cât de online, mă gândesc că pe Facebook și Olx ar merge mai ok, în rest dacă vrei să-ți faci un site al tău și din astea, probabil tot ce vei lua pe munca ta, vei băga în site și chiar și într-o promovare și și fără firmă, nu cred că te-ar ajuta foarte mult. Decât așa să ai un om bun pe IT în familie și care să fie dispus să te ajute gratis cu un site, dar din ce mai știu oricum pentru site plătești, cum că-l deții și-l administrezi.

Deci dacă nu ai o firmă deschisă, sfatul meu ar fi să nu-ți deschizi nici site ci să încerci doar așa în primă fază pe rețelele sociale.
Mai documentează-te pe PFA, poate cu un PFA nu trebuie să plătești multe taxe.
Dacă totuși vrei un sfat, contactează-mă în privat și pot să o întreb pe mama (care este contabil) dacă îți poate da un sfat ceva sau de ce nu, chiar îți las nr ei sau mail-ul ei și o întrebi tu tot ce ai vrea să știi, evident dacă se pricepe. Că nu prea lucră cu PFA urile dar poate te poate ghida cumva cu ceva, oricât de mic. happy

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Eu cred că de la 300-500 de euro pe lună ar trebui să îți faci PF.
Daca câștigi doar 1000-2000 de euro pe an nu prea ar trebui sa iti bati capul cu statul dar exista un risc sa te agate ANAF-ul.

| Utilizatoare123 explică (pentru ALEXICAmarketing):

Si ce as putea pati? Amenda?

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Probabil.E supraviețuire la sume mai mici. Taxe la stat tot sa plătești când cumperi ceva:TVA, accize.