| PringAloe a întrebat:

Salut, am in minte sa ma apuc de o mica afacere, ceva ce am vazut si la altii, insa cineva mi-a spus sa nu imi deschid firma, am observat ca multi procedeaza asa, isi deschid cont pe revolut si incaseaza doti banii acolo, fara ca statul sa vada de unde iti intra tie bani etc, fara sa ai contabil si sa-i aduci facturi etc, cat de legala este treaba asta? Si daca nu este legala, de ce se poate face astfel? Treaba asta mi-a sugerat-o un cunoscut care vinde x produse online prin intermedul retelelor de socializare, ii merge incredibil de bine si face multi bani.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Revolut ca orice firma care face tranzactii cu bani da socoteala fiecarui stat pe teritoriul caruia lucreaza. Altfel n-ar avea acces pe piata acelui stat. Deci fa ceva legal daca nu vrei sa dai ochii cu fiscul. Nu te lua dupa tampitii care spun ca de pe Revolut nu se afla. https://www.startupcafe.ro/taxe/anaf-bani-revolut-cont-urme.htm

| ROB3RT89 a răspuns:

Faza e ca nimeni nu te invata sa fi "patron", de mic ti se spune sa muncesti din greu.
Nu pentru tine si pentru altii.
Daca iti deschizi firma, cam trebuie sa dai impozit sa nu faci evaziune fiscala.
Pe sucurt nu prea e legal ce vrei tu, dar nici statul nu merita un banut...

| goguPatent a răspuns (pentru ROB3RT89):

Daca statul nu merita niciun bănuț cum vezi tu să funcționeze poliția, pompierii, ambulanță, școlile, spitalele cum ar apărea străzile, canalizările?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru goguPatent):

Ai dreptate, dar ai uitat sa zici si de pensii.
Ei nu fura deloc, sunt cei mai cinstiti!

| goguPatent a răspuns (pentru ROB3RT89):

Nu înțeleg răspunsul tau. Nu e că și cum am zis că nu fura. Eu te-am întrebat cum vezi tu cele mai de sus fara a plati taxe și impozite

| ROB3RT89 a răspuns (pentru goguPatent):

La ce raspuns ai dat, nici nu aveai cum sa intelegi!

| Salontanul a răspuns (pentru ROB3RT89):

Asa este! Pensiile sunt "furate". Am vazut politistii cum stau la Trezorerie si cand vin banii sar pe aia de-i aduc si-i iau pe toti. Oameni buni! Mai si ganditi cand scrieti ceva. In toata lumea este la fel. Politistii au pensii de serviciu dupa importanta muncii lor.

| goguPatent a răspuns (pentru ROB3RT89):

Ai o variantă pentru ce ziceam eu sau mănânci rahat doar?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este foarte ilegală. Se numește evaziune fiscală și e o infracțiune. Și nu va mai funcționa mult pentru că ANAF va avea daca nu are deja acces la conturile de revolut.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vrei să respecți legile, să nu ajungi la consecințe nedorite, orice venit trebuie declarat în vederea impozitării, apoi plătit impozitul. Evitarea acestei proceduri se numește evaziune fiscală și este pedepsită. Astfel să încasezi venituri pe Revolut este legal. Să nu declari ulterior aceste venituri este ilegal. Astfel, acel ce și-a povestit că îi merge bine, dacă nu declară ulterior veniturile, calcă legea. ANAF are metodele lui de verificare a veniturilor unei persoane. Dacă va fi prins, va fi obligat să plătească retroactiv impozitul datorat plus penalizări.

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Evaziune fiscală = pușcărie

| PabloEscobarGaviria a răspuns:

Cel mai bine este sa iti deschizi o afacare legal. Poti sa dormi linistit. Stiu ca, cateodata sa platesti taxe la stat inseamna mult, dar e cel mai safe. Succes