| FreddieM a întrebat:

Ati putea sa-mi spuneti ce categorii profesionale castiga in jur de 10000 ron lunar?

32 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alea care isi fac treaba cum trebuie si se pricep la ceea ce fac.

sunt programatori care iau 10000 ron
sunt avocati care iau atat
sunt zidari care stiu meserie si iau atat
sunt faiantari care iau atat
sunt finantisti care iau atat
sunt manageri care iau atat
sunt soferi de tir care iau atat
sunt profesori univeristari care iau atat
sunt medici care iau atat
*** fermieri care castiga atat
sunt igineri care castigata atat
sunt designeri care castiga atat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Genial! Nu uita si de secretare. happy

| Frank51 a răspuns:

Orice categorie daca persoana respectiva este una dintre cele mai bune din zona. Am prieteni care castiga peste 10.000 net, dar am si prieteni care sunt pe minus, stau pe spatele parintilor si au 25 de ani. Trage tu concluziile.

| FreddieM explică (pentru Frank51):

Amicii tai care au asa venituri, daca-s liberi profesionisti nu au treaba cu intrebarea. Liberul profesionist poate avea castiguri ilimitate, deci nu-i poti masura o baza salariala, nu esti de acord?

| Frank51 a răspuns (pentru FreddieM):

Da, asa este. Sa ai un salariu de baza atat de mare trebuie sa fi bun, sau sa ai vechime foarte mare. Cred ca medicii, inginerii, programatorii, si in principal persoanele cu studii superioare care sunt foarte perseverenti si muncesc foarte mult, ajung intr-un final la acel salariu(in orice domeniu). Conteaza mult si compania, si in Romania pilele(vezi guvernul laughing

| FreddieM explică:

Nu va suparati, am pus o intrebare pur generica. Categorii profesionale se refera la persoane care au o profesie. Functia e una, profesia e alta. Exclud liber-profesionistii, nu au o baza salariala. Aveti vreo idee pana la urma? Multumesc

| costinvlad49 a răspuns (pentru FreddieM):

Nu prea exista. Greu sa găsești. Dacă devii bun pe YT și faci profesie poți primii zeci de mii de euro.

| FreddieM explică:

10000 de ron sunt echivalentul a, putin peste 2100 de euro. As spera ca macar un medic roman ar lua salariul asta, desi merita mult mai mult. Dar cred ca un procuror de exemplu ia mult mai mult de 2000 de euro pe luna, la fel si un judecator, tinand cont de responsabilitatea implicata in asemenea job.

| Bl4ckPo1nT a răspuns (pentru FreddieM):

In momentul asta, daca lucrezi in IT sau ca electrician la o firma buna, poti face rost de 10000 ron, cu toate ca sunt multe alte joburi care salariul lor este cam ca acestea.

| Simpatic a răspuns (pentru FreddieM):

De ce speri ca macar un medic pai majoritatea iau atat si chiar si in orasele mici!
un medic sef de sectie la un spital de plamani (pe romaneste plamani) ia peste 30.000 de lei/luna
Unde mai pui ca majoritatea medicilor au si cabinete proprii deci n venit in plus, apoi mai lucreaza cu jumatate de norma unii dintre ei pe la clinici particulare iar daca mai esti si cautat si operezi iei direct spaga la spital, deci un medic de acesta norocos dar cu mult timp pirdut prin spital si cabinet particular ajunge lejer la 15.000 euro pe luna, dupa aia ii vezi ca se plang pe la tv prin reprezentantii sindicali ca nu au salariile celor din afara. sa nu faci caca pe ei? sa traiesca si ei ca salahorul de rand cu 1180 de lei bani in mana / luna, gunoaiele!
Asa ca nu esti informat daca ii plangi pe medici ca nu iau mai mult de 2100 de euro!

| 1231242 a răspuns:

Dar de ce îți trebuie atât de mult?! Adică, totuși, de ce?! Un salariu de 5000, e mai mult decât suficient chiar și în București. Oricum să ajungi acolo, trebuie prea multă muncă pentru gustul meu cel puțin, dar mă rog încearcă, de ce nu?!

Cei care au acest salariu și poate chiar peste au grade sau funcții importante(adică generali, comisari, chestori, ministru, profesor unviersitar, decan etc.)

| cosmin1324 a răspuns:

Controlor de trafic aerian, dar e foarte greu sa ajungi acolo si e si mai greu sa gasesti loc de munca dar iei cam 15-20000 lei pe luna acolo.

| costinvlad49 a răspuns:

Ia-l exemplu pe Selaru aka Selly. El sa făcut yt ber și face ușor bănuții. În max 3 ani de yt calitativ ajungi ca el. Iei și 20k euro lunar. Din promovari.

| suntserios a răspuns (pentru costinvlad49):

Daca toata lumea ar face 20k euro lunar din Youtube in doar 3 ani nu ar mai munci nimeni.

| andiceasu95 a răspuns (pentru costinvlad49):

Cine ti-a spus asta te-a pacalit bine laughing

| TheGentleman a răspuns (pentru costinvlad49):

Face pe naiba atât. Ăla minte de numa. Sunt Youtuberi cu content de calitate (Zaiafet, Atenție Cad Mere) și nu fac atâția bani din Youtube

| Ionut231312 a răspuns (pentru costinvlad49):

laughing))))))))), never, dar never, nu va lua un roman banii astia. poate doar canalele de muzica, daca posteaza in fiecare zi si le asculta lumea muzica, in rest nu face atatia bani nimeni. Probabil te-ai uitat pe socialblade si ai vazut ca face atati bani, social blade-ul arata cati bani ar face daca s-ar uita numai straini la el, din tari care au PIB-ul mare.
Indiferent ca face el promovari la firme gen coca cola(nu mai stiu cu cine a facut, cu astia a facut sigur), chiar daca vinde haine cu "5gang", tot nu ajunge la cifra asta.

| suntserios a răspuns (pentru Ionut231312):

Din Youtube nu, dar din campanii de publicutate poate scoate multi bani pe luna. Cred ca numai cand facea reclama pentru Cola scotea cu sacul

| Simpatic a răspuns (pentru costinvlad49):

I-a ca exemplu pe mr beast din SUA ca fiind unul dintre cei mai bine platiti youtuberi nu pe un lake din 5gang care habar nu are de nimic.
Dar omul nu a intrebat aici de Youtube a intrebat de meserii si functii.
De obicei mai mult de 10.000 de lei ia orice director general la orice institutie a statului sau la privat, la electrica de ex. se iau salarii in mii de euro lunar si nu sunt singurii.
Chestori de politie si ofiteri de armata au mai mult de 10.000 lei /luna, doctorii etc
Acuma or fi si meserii in care esti propriul sef si in functie de portofoliu poti lua mult mai mult de 10000 dar depinde de munca depusa de tine si de clientela.
De ex. daca ai un service auto si esti bun si lumea vine la tine

| costinvlad49 a răspuns (pentru suntserios):

Și? Ar muncii cei din afara pentru noi, eu nu ma angajez, fac banii ușor în maxim 5 ani. De ce sa muncesc când se poate pe varianta simpla?

| costinvlad49 a răspuns (pentru andiceasu95):

Taci ca pute a prostie. Am întrebat eu la firme cât se plătește o promovare dedicata. Iei și 20k euro pentru 100k urmăritori pe Instagram sau YouTube.

| costinvlad49 a răspuns (pentru TheGentleman):

Wtf. El promovează produse în video direct sau bea cola și aia de la cola ii da mii de euro ca îți face pofta etc.

| costinvlad49 a răspuns (pentru Ionut231312):

Ajunge sigur. Pentru 1 milion abonați pe yt sau pe Instagram iei 2500-5000 euro pentru un video/postare.

| costinvlad49 a răspuns (pentru Simpatic):

Yt tot o meserie cibernetica de creator de conținut este.

| costinvlad49 a răspuns (pentru suntserios):

Lasă că fac eu 1 milion abonați pe insta și yt și după umplu România de influenceri și yt beri.

| suntserios a răspuns (pentru costinvlad49):

Nu tu erai ala care vroia sa faca 3000euro din 5000 foloweri prapaditi pe Instagram? Looool

| FreddieM explică (pentru costinvlad49):

O fi si aia o profesie, dar tot liber profesionist esti, deci nu are treaba cu intrebarea pusa de mine. Mersi de efort.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru costinvlad49):

Lasa limbricul ala infect deoparte! Asa daca discutam, sunt multe cu&ve care fac lejer 10.000 RON lunar si au o meserie mult mai respectabila decat microbul ala de selly!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru costinvlad49):

Fugi mai cu povestile de aici. Serios!

| Ionut231312 a răspuns (pentru costinvlad49):

Esti sub influenta bauturilor alcoolice? altfel nu-mi explic, explicatia ta e mai proasta decat a unui pusti care a zis odata ca daca faci 30 de abonati primesti 100 de lei laughing, nu asa merge, nu iei bani pentru abonati

| Seftix a răspuns:

In ce lume traiti baa laughing))))? Daca pacaliciul ala castiga atata intr-o luna nu mai locuia in Romania... copii fraieri

| suntserios a răspuns (pentru Seftix):

Daca pacaliciul ala pleca din Romania nu mai valoreaza nimic.