| ovidiu555 a întrebat:

Ba cine ma poate ajuta si pe mine cu niste idei :
Soramea vrea sa isi deschidă un magazin online, sa cumpere din străinătate ieftin si sa vândă mai departe totul sa fie online, nicio deplasare de la domiciliu.
Ma puteți ajuta cu niste idei de ce ar putea sa cumpere/vândă?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice se poate vinde, depinde doar de tehnica.
Tot online s-au vandut si terenuri de marimi semnificative de pe... Luna.

| CuriousStuff a răspuns:

Iti trebuie o investitie mare de inceput, ca sa ai sa-ti cumperi mai multe lucruri si apoi sa speri ca o sa le vinzi si nu ramai cu ele... Eu zic ca nu o sa reuseasca, romanii nu mai pun botul la chinezarii vandute scump. Si daca profitul ei nu e nici cat sa-si intretina hostul de la site degeaba il face. In plus mai trebuie sa plateasca si o gramada de taxe. Deci profitul trebuie sa fie destul de mare ca dupa taxe si si alte plati sa mai ramana si ea cu ceva. In rest, daca mai pui la produs si pretul transportului iti dai seama ca o sa fie mult peste pretul initial al produsului.
Sa zicem ca ea cumpara un set de creioane cu 2 Euro. Din aia 2 Euro, trebuie sa plateasca TVA 4centi, deci produsul deja e 2.5, + transportul catre cumparator inca 50 de centi prin posta romana-> 3 E mai pui si tu profitul tau vreo 50% ca sa ai de platit hostul si sa-ti iasa si tie ceva. sunt 4.5 E Pret mai mult decat dublu. Crezi ca omul care cumpara nu o sa gaseasca produsul ala pe net cu 2 euro? Si dupa ce vede cu cat il vindea ea o sa mai vrea sa-l cumpere?
Mai bine investeste in cu totul altceva.
Parerea mea.

| Edisor27 a răspuns:

Haine ar putea