| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Acum cateva săptămâni mi-am gasit o chirie in urma unui anunț postat pe Facebook de către o fata care își cauta colega de apartament. Mi-a cerut copie după buletin și garanția pentru a-mi înmâna cheile, urmând peste câteva zile sa plătesc si chiria. Îmi spusese ca ea se va ocupa de tot procesul, ducând banii si copia de buletin administatorului. Mi s-a parut suspect modul in care a procedat, așa ca i am cerut mai multe detalii in legatura cu proprietarul apartamentului. S-a fâstâcit, răspunzând ca pe proprietar nu l-a văzut niciodată, iar toate sarcinile ii revin administratorului de bloc. Nici măcar nu vrea sa imi dea nr administratorului sa comunic cu el si sa vad care este situația. Tot imi zice ca nu vrea sa fie tulburat de toate persoanele care locuiesc in acel apartament și ca doreste sa comunice doar cu ea. Am vrut sa plec, dar mă amenința ca eu deja mi-am dat datele si garantia nu o mai vad inapoi. Eu nu am semnat nimic, doar am dat acea copie dupa buletin, nu înțeleg de ce aș fi obligată sa raman. Tind sa cred ca ascunde ceva.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la politie si fa i reclamatie fetei careia i-ai dat copia de buletin, cand mergi sa inchiriezi o locuinta mergi cu proprietarul casei la administrator el trebuie sa stie cîte persoane locuiesc in apartament, iar proprietarul trebuie sa declare la anaf ca are apartamentul inchiriat altfel va fi acuzat de frauda fiscala si il paște inchisoarea daca face ilegalitati, sesizeaza politia si spune le lor ce ti s-a intamplat si vin ei in flagrant si iti vei recupera garantia, dar pe viitor mergi la o firma serioasa care inchiriaza apartamente garsoniere nu pe Facebook unde dai de escroci. Citi bani ai dat garantia?

| sierra1 a răspuns:

Copia aia nu inseamnă NIMIC. Du-te liniștită, e o situație clară de inșelăciune

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ești obligată, doar că ai pierdut banii.

| KovacsB a răspuns:

Acum pe bune chiar vrei sa deranjezi un administrator pentru nimic.
Daca nu-ti da cheile, abia atunci ai o problema.
Cu administratorul discuti doar daca este nevoie cand inchiriezi apartamentul pe numele tau.Te trece doar la intretinere.

| Xox0 a răspuns:

Tine toate conversațiile pentru cand le arati poliției.
Dar mai întâi spune i tipei despre asta:
-cum ca nu ai semnat nimic, deci poți pleca oricând vrei
-daca nu e de acord, o reclami poliției, ca doar ai conversațiile cu ea

| Design2021 a răspuns:

Poate ea iti subinchiriaza apartamentul, de aceia nu vrea sa il cunosti pe proprietar. De exemplu poate camera costa real 100euro, ea iti zice ca, costa 150, de acolo ea isi trage 50e, si se ocupa ea de tot. Multa lume face asta.