| D4riu5 a întrebat:

Vreau și eu să știu cum funcționează o agenție imobiliara, de ex dacă cineva dă în chirie un apartament, agenția îți face legătura cu proprietarul și îți ia un comision? Și plătești chiria la proprietar lună de lună? Sau?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

De obicei comisionul se încasează de la proprietar și echivalează cu chiria pe o luna.
Chiria se plătește proprietarului, de obicei anticipat, luna de luna, plus o garanție care echivalează cu chiria pe o luna, garanție care se restituie la final, daca nu exista sume de acoperit din vina chiriașului.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Agentia incheie un contract cu propietarul casei/locuintei, prin care se obliga sa ii gaseasca chiriasi, sa ia chiria lunara si sa-l plateasca pe propietar lunar, dupa ce isi opreste comisionul aferent, din banii primiti de la chirias. Totodata inspectand casa regulat, pentru a vedea daca chiriasul mentine curatenia si nu distruge locuinta.
Agentia opreste din chiria lunara un procent de 20-25%, reprezentand comisionul agentiei si returneaza restul de 75-80% propietarului.

2.Agentia incheie un alt contract cu chiriasul de data asta, in numele propietarului, lundu-i chirie lunara in avans.
Inainte de inchiriere, este normal ca agentia sa ceara un deposit(garantie), egal cu 1 luna de chirie, ca in caz de deteriorari, sa poata face reparatiile necesare. Garantie care se inapoiaza integral chiriasului, la plecarea din casa, daca casa este in perfecta ordine, asa cum a primit-o.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam asa
Agentia iti face legatura cu proprietarul, tu platesti comisioanul agentiei apoi luna de luna proprietarului