| raspundetivarog a întrebat:

Am o nelamurire in privinta situatiei mele actuale. Eu am inchiriat o locuinta in urma cu ceva timp. Am platit avansul (garantie) si pretul chiriei pe o luna initial. La cateva zile dupa ce mi-am platit chiria, proprietarul a dorit sa evacuez si mi-a returnat garantia, dar banii pe care i-am platit pentru chiria din aceea luna nu mi i-a mai returnat. Am semnat ca dorim sa incheiem contractul dar el nu mi-a dat o copie a actului de incheiere a contractului. In schimb mi-a spus ca imi va returna banii pe care i-am platit cu cateva zile inainte sa plec.

Cum ar fi corect sa procedez pentru. a imi recupera acei bani fiindca eu nu mai locuiesc acolo si el a dorit sa plec?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand solicita-i un exemplar din actul cu care s-a facut rezilierea contractului, altfel, daca nu exista martori, nu poti dovedi intelegerea.
Apoi, daca deja ai plecat din locuinta si nu-ti restituie banii poti sa-l dai in judecata de pe acum.
Ar fi bine sa vorbesti si cu un avocat, sa-i prezinti situatia si actele pe care le ai si el te poate sfatui in cunostinta de cauza.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu obtii banii pe vale amiabila singura posibilitate legala este sa-l dai in judecata, bineinteles daca poti proba ca situatia este asa cum ai prezentat-o.

| raspundetivarog explică:

Am contractul de inchiriere in original dar el nu mi-a dat copie dupa actul de incheiere pe care l-am semnat ultima oara.

Pe contractul de incheiere este consemnata perioada in care pot locui acolo si ea nu s-a incheiat.

L-am sunat si a spus ca imi va returna restul dar daca va gasi alt chirias.

A trecut mai bine de o saptamana de cand am semnat pentru incetarea contractului. Ce spuneti, ar fi bine sa il dau in judecata de acum?

Multumesc

| raspundetivarog explică (pentru raspundetivarog):

Credeti ca il pot da in judecata de acum? Ofer funda

| Ioandelasal a răspuns (pentru raspundetivarog):

In primul rand solicita-i un exemplar din actul cu care s-a facut rezilierea contractului, altfel, daca nu exista martori, nu poti dovedi intelegerea.
Apoi, daca deja ai plecat din locuinta si nu-ti restituie banii poti sa-l dai in judecata de pe acum.
Ar fi bine sa vorbesti si cu un avocat, sa-i prezinti situatia si actele pe care le ai si el te poate sfatui in cunostinta de cauza.