Întrebare recomandată | RockOrNothin a întrebat:

Bună!
Altă întrebare. Am făcut un pact cu tata că dacă din ianuarie 2014 până în ianuarie 2015 strâng 2000 de lei, mă lasă să-mi iau chitară electrică (Huray!).
Asta e foarte bine, dar trebuie să fac rost de bani. Deci eu stau cam așa: în momentul de față am 1300 de lei (fix), ceea ce înseamnă că mai am nevoie de 700 de lei.

Eu primesc în fiecare luni în care merg la școală (deci exceptând vacanțele) 15 lei. Pe lună vin între 60 și 75 de lei, adică. Primesc alocația de 42 lei prin poștă (aia de la școală) lunar, dar se întâmplă uneori să nu o iau și ăștia de la poștă o trimit înapoi. Bun, mai primesc și la unele ocazii (sărbători, concursuri, zile aniversare etc).

Dar cum am zis, bugetul meu nu e sigur. Vreau să știu cam ce aș putea să fac ca să strâng banii ăștia. Nu e mare grabă, mai am până în ianuarie, dar vreau să știu cam ce aș putea face, înafară de a-mi face un cont pentru copii, având în vedere că am 12 ani. Sau trebuie să îmi pun baza doar pe ai mei?

Orice idee e bună! ( Vă rog fără spam gen du-te pe centură.)

Merci anticipat, mă ajutați să-mi împlinesc visul!

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tot de la tata. Negociaza cu el notele de 10, la materiile pe care le alege el.

| Duucu a răspuns:

Vinde lucruri nefolositoare.Eu pentru chitară electrică mi-am văndut chitara clasică, rolele și skateboardul laughing

| madamme a răspuns:

In afara de banii de care dispui, asa cum spui, ai putea sa fi copil cuminte si daca mai faci treaba prin casa poate mai primesti de la mama. In plus in vacanta de vara poti merge la bunici, daca ai, sa ii mai ajuti si sigur o sa iti dea ceva banuti. Bafta!

| ShockWaver a răspuns:

Poți să cauți diferite " job-uri " ca și plimbatul câinilor, să împarți pliante sau să speli mașini. Poți face videoclipuri pe YouTube și să fi plătit cu Adsense sau să folosești SocialBirth, dai like/share și primești bani.Baftă!

| lucianos222 a răspuns:

Buna si tie! Cand eram eu copil ii ceream mamei/tatei sa imi dea 10 lei (sau cat vrei tu sa ceri) sa ma duc la mall sa mananc imrepuna cu prietenii mei (asta era pretextul meu laughing ), ok, eu ii ceream odata la vreo 2 - 3 saptamani si astfel imi adunam pe 2 luni (cu 5 lei care mi mai dadea sa merg cu prietenii la o inghetata, banii astia mi dadea mai des deoarece totusi, ai nevoie de ceva bani de stricat pe afara, mai ales daca esti mare, in sensul ca ai peste 16-17 ani, o sa iti dea mai multi ca doar nu mai esti copilasu` lor ala micu`) in jur de 30-40 lei si astfel, cu ce "ciubucuri" mai faci tu de la tatal tau strangi banii usor! Sper ca te-am ajutat si iti urez succes in viata daca vrei sa te axezi mai mult pe muzica!winking

PS: Sper ca nu te-am plictisit cu raspunsul meu de kilometrii lungime laughing

| Dariaxoxo16love a răspuns:

Poti sa faci un pact cu mama/tata : la fiecare nota de 10 / la fiecare doua note de 10 sa ptimesti o suma de bani. Asta te va ajuta sa iti cumperi respectiva chitara, dar si la media de la scoala!

| Kidu3D a răspuns:

Am o idee: intreaba-l pe tatal tau ce si-a dorit sa faci pentru el... ei si daca sunt mai multe variante, alege tu una si ii zici tu cati RON vrei sa-i dai pe zi sau saptamana si gata!