| florin926481f a întrebat:

Salut, am 17 ani si vreau sa strang pana anul viitor in perioada asta niste bani(in jur de 1500e) pentru a cumpara ceva foarte important pentru mine, pe langa banii astia se adauga si alocatia si ce mai primesc de la parinti.Ce as putea sa fac ca sa reusesc sa strang banii astia intr-un an, fara siteuri si prostii de facut bani online.Pe olx am voie sa vand daca nu am 18 ani?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Diminaku a răspuns:

Răspunsul la întrebarea ta este da, poți vinde pe OLX ca și minor. Asta pentru că nu se verifică vârsta.
Tu ești cel care pune un anunț acolo, tot tu ești cel care iei contact cu cumpărătorul, tot tu ești cel care trimite coletul și tot tu ești cel responsabil de calitatea produsului, târgul pe care îl închei și colectarea banilor. Deci pe scurt totul se reduce la tine, nimeni nu te verifică/supraveghează, deci vârsta devine ceva ce nu contează.
Dar poți face și alte lucruri pentru a strânge bani. Ai putea începe mini-afaceri sau proiecte sau să faci mini-joburi de prin orașul tău.
Faza e că sunt multe lucruri pe care le poți face și încerca, încearcă să fii creativ. Profită fe hobby-urile sau talentele tale.
Mic sfat, învață educație financiarăwinking, dacă o faci vei ști să faci mai mulți bani, nu doar acum, ci pentru toată viața.
Poate te pot ajuta mai mult cu sfaturi și păreri sau idei, dacă vrei mă poți contacta. Scrie-mi un mesaj și îți voi spune acolo pe ce platformă. Chiar sunt și curios pentru ce ai nevoie de atâția bani^^
Anyway, îți urez mult succes în treaba asta, și dacă poți, să faci și mai mulți bani!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"Pe olx am voie sa vand daca nu am 18 ani?" - liniștit, doar să ai ce