| MeAndMe1000 a întrebat:

Parintii mei nu imi mai dau alocatia, nu stiu de ce, ei spun ca nu am ce face cu ea, dar eu vreau sa o strang pentru o chitara electrica(ei nu stiu de ce vreau sa o strang). Ce as putea face sa ii conving sa mi-o dea fara sa le spun ca vreau sa imi iau o chitara electrica?

10 răspunsuri:
| yhsay a răspuns:

De ce nu le spui ca vrei o chitara electrica? Oricum ai nevoie si de amplificator pentru ea si doar din alocatie n-ai sanse prea mari sa-ti iei ceva calumea.

| mimii2 a răspuns:

Sincer cu toata groaza ar trebui sa discuti cu ei si sa le spui despre asta.Parerea mea e ca doar prin comunicare poti rezolva problemele.Nu ai nimic de pierdut daca discuti cu ei si le spui ca iti doresti chitara, mai mult pierzi daca nu le zici nimic.asa ca, comunicarea este singura solutie.Cine stie. poate ei nu vreau sa iti dea alocatia gandindu-se ca o sa o strici pe tot felul de prostii care nu merita.in fine.Succes:*

| BESTNICK a răspuns:

Eu i-as strange de gat nu alta(glumesc)...cred ca ar fi bine sa ii spui dorinta de a avea o chitara electrica.stii cum sunt parintii in zilele de azi cu copii care fumeaza patrunjel, marar si alte tipuri de zarzavaturi. poate le este teama de asa ceva.ps tu sa nu fumezi lucruri din astea ca nu o sa mai ai gust la ciorbe.curaj

| Oti a răspuns:

"Mama si tata, eu inteleg ca poate si voi aveti nevoie de bani, insa si eu am nevoie.Asa cum,poate voi va folositi de acei banii,in mare sa imi dati si bani de buzunar,sa-mi iau mancare pentru scoala sau ceva de imbracat, asa imi pot folosi acei bani, in aceleasi scopuri fara sa va mai cer vreun banut in plus.Consider ca alocatia[la cat de mica e] este un fel de salariu d`al meu iar scoala este ca o slujba pentru ca si eu la fel ca si voi petrec ore in sir muncind[invatand], iar apoi cand vin acasa iarasi trebuie sa invat. Daca cumva in vre luna stati mai prost cu banii si aveti nevoie de ajutorul meu cu mare drag vi-l pot oferi si va pot da alocatia mea, insa nu mereu.Nu vreau sa abuzati intr-un fel de unicul venit al meu.Va rog sa ma intelegeti si pe mine.Am...ani[cati ani ai tu:d] si am si eu nevoile mele.Am si eu nevoie de o suma de bani, si nu cred ca am ce face cu o amarata de suma[40 de ron si putin], pe LUNA.Asa ca sa nu va temeti ca cine stie ce fac eu cu banii."

Desi cred ca ar trebui pe langa ce am spus eu sa mentionezi ca vrei o chitara electrica, e alegerea tabig grinIti urez succes:*

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Eu cred ca ar fi mai bine sa le spui,deoarece parintii sunt parinti,si daca stie ce iti doresti poate iti vor cumpara ei acea chitara.Tu spune-le de ce vrei sa strangi bani si vei vedea ca poate ti-i va da. Daca ii ceri fara sa-i spui motivul(deoarece nu cred ca ar fi bine,pentru ca cine stie ce problema, datorie sau nevoie s-a ivit si le trebuiesc banii), te vor crede un copil neintelegator si nu vor fi mandrii de tine.Gandeste-te,ei au grija de tine,si tu ca sa ii faci mandrii ai putea sa le lasi banii lor(eu nu le-am cerut banii niciodata,dar mi i-a mai dat mama ca sa imi cumpar diverse lucruri).Mai bine ar fi sa le spui ca iti doresti mult acea chitara si ai nevoie de bani ca sa ti-o cumperi.Dar daca refuza sa ti-i dea,inseamna ca au nevoie foarte mare de ei,si atunci cand vor avea bani fii sigur ca ti-o va cumpara(mai ales mama ta,care mereu lasa de la ea ca sa ii cumpere copilului,sa-i faca toate mofturile(chiar daca poate are nevoie sa-si cumpere o rochie pentru o nunta de exemplu,lasa de la ea si imbraca ceva din garderoba, ca sa iti cumpere tie chitara, deoarece stie ca te va face fericit). Sper ca ti-am fost de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.alocatia in mod normal este pentru cresterea copilului si este a parintelui/pparintilor/tutorelui/tutorilor care se ingrijesc de respectivul copil. Dar, poti incepe prin a le explica parintilor ce iti doresti, de ce iti doresti asta, si cel mai probabil se v.a gasi o cale de mijloc.succes:*

| kristy a răspuns:

Le spui ca te apuci de invatat serios [dar serios nu alta]si iti trebuie carti multe carti care costa bani multi bani[recomand carti de informatica ca s mai scumpe, dar daca nu ti place info sunt bune si culegerile cu tote ca sunt ieftine rau (o carte cu tot c++ ul este peste 100 lei si este pentru liceu).
Nu stiu de ce unii parintii tin alocatia, ai mei nu fac asa, dar eu ii strang banii nu i cheltui [iti strang pentru Pc de obicei]
Pstonguee langa chitara sa ti cumperi si niste carti asta ca sa nu ti dezmagesti parintii.
Bafta!
Have fun!

| alexolis1 a răspuns:

Iti baga vrajeala cum ca nu ai ce face cu ea, dar de fapt ei vor banii aia 40 de lei... daca nu stiu motivul, nu iti vor da alocatiastraight face.(si eu m aceeasi problema) Vezi ca o sa iti mai spuna de multe ori ca nu au bani si le trebuie. oricum, daca sunt intelegatori si ii bati mult la cap vor ceda si tot o sa primesti baniiwinking. daca nici cu rugamintile nu ii duci, mai ramane o solutie. ii minti devil, le zici ca ai nevoie de bani pentru. altceva, nu pentru. chitara. bft!
app. FUNDA?

| xoanaxVamp a răspuns:

ESTE DREPTUL TAU SA-TI PRIMESTI ALOCATIA! nu conteaza cati ani ani. este dreptul tau de a primi o alocatie! SCREW THEM daca nu-ti dau alocatia. si cred ca iti dau doar 2. 3 5 maximum bani de buzunar, nu-i asa?

| deyutza_9162 a răspuns:

Mai bine ar fi sa le spui de ce iti trebuie alocatia pentru ca nu ai nimic de piedut... oricum, pana la urma o sa vada de ce ai avut nevoie de bani...
explica-le de ce iti trebuie alocatia
incearca sa le spui cat de mult iti place acel "lucru" si de cebig grin
gandeste-tehappy
astept funda...:X