| Janaaaa11 a întrebat:

Am 16 ani și as dori sa îmi deschid o afacere. Mai exact un magazin online pe care sa vând chestii home made. Am nevoie de îndrumare dacă acest lucru este legal și posibil la vârsta mea. Pentru asta ar trebui sa fie Pfa, presupun. Am nevoie de cât mai multe detalii, costuri și tot ce se poate. Dacă aveți experiență și cunoștințe va rog sa ma ajutați! ❤️

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru o afacere, indiferent de forma juridica aleasa, este nevoie sa ai varsta de 18 ani, asa ca nu o poti incepe acum.

| Janaaaa11 explică (pentru Ioandelasal):

Dar dacă ar fi pus pe numele unuia dintre părinți? Adică vad o mulțime de persoane de 16 ani care au magazin online și vând lucruri făcute de ele/ei acasa

| Ioandelasal a răspuns (pentru Janaaaa11):

Da, se poate si asa, tu poti fi angajat, avand peste 16 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sa poti deschide ceva sau sa faci afaceri cand esti minor.
Varsta minima legala este 18 ani.
Intre timp, pune mana si termina-ti liceul si ia-ti BAC-ul, ca nimeni nu stie ce se va intampla peste 2 ani, cand implinesti 18 ani si termini liceul.