| ioanamonica a întrebat:

Buna am 16 ani si m-ar interesa daca primesc dobanda de la banca( BCR) daca dau 200 ron. Daca da cati bani voi primi daca las banii 3 luni in banca? Pot sa bag acesti 200 ron in banca daca sunt minora? Dau funda la cine imi explica acest lucru

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa faci un depozit si nu-l poti face daca esti minora, va trebui sa mergi cu un parinte, care sa semneze alaturi de tine contractul de depozit. Problema este ca nu o sa primesti prea multi bani, de ex. la o dobanda de 6% pe an o sa fie de 1, 5% pe 3 luni, asta face 3 lei, din care se va scadea impozitul de 16% si ramai cu 2, 52 lei. Numai bine!