| saresipiper a întrebat:

Buna, am aproape 50 ani, n-am avut niciodata job, din motive clare, va rog sa imi spuneti unde ma pot angaja sau ce cursuri pot face sa ma pot angaja undeva?

Răspuns Câştigător
| Jany123Jane a răspuns:

Poate ai probleme cu depresia, atacurile de panica. Nu e de ras si nici de judecat. Pana la urma, toata lumea isi doreste sa isi castige existenta intr-un fel. Poti gasi la anumite fabrici, poti da de atestat de paznic. Se gasesc joburi.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce motive clare, ai frecat o pana la 50 de ani asta e motivul.

| Catrice a răspuns:

Și care îs motivele alea clare?

| Frank51 a răspuns:

Nu ai nevoie de niciun fel de curs, te anagajezi într-o fabrică, te învață ei ce sa faci.

| johnnny123 a răspuns:

Voi face abstractie de faptul ca in mod evident nu ai 50 de ani si nu te afli in situatia pe care o descrii, si voi raspunde totusi la intrebare.

In primul rand, singurul motiv legitim care ar impiedica o persoana sa aiba o slujba pana la 50 de ani este o afectiune extrem de grava. Iar genul acesta de afectiuni sunt pe viata, nu dispar brusc la un moment dat.

Daca nu suferi de o afectiune grava, nu poti spune ca ai avut "un motiv clar" sa nu lucrezi pana la 50 de ani. Nu ai vrut, si atata tot.

Ce poti sa lucrezi in situatia asta depinde de foarte multi factori. Nu spui nimic despre ce pregatire ai. Scoala generala, liceu, bac, invatamant superior?

Daca si la capitolul pregatire stai la fel de prost, atunci optiunile se limiteaza la genul de joburi pe care le au in general tinerii fara pregatire: joburi in supermarketuri, depozite, lanturi de fastfood-uri sau restaurante, livrare, muncitori necalificati, etc

Daca ai o pregatire superioara si mai tii minte ceva, poti cauta un job fara mari pretentii in domeniul tau.

| gabicoo a răspuns:

Și care ar fi motivele alea clare? Tzuhaus? Sau ți-au murit bătrânii și nu mai ai ce pensie toca?

| wildthing a răspuns:

Iti va fi extrem de greu, pentru ca si daca vei face vreun curs, angajatorii vor prefera un tanar cu aceeasi pregatire.

| dinaprilie a răspuns:

Cursuri de calificare —> job.
Sau muncitor necalificat - anunturi din ziare, olx etc.

| saresipiper explică:

Multumesc tuturor care au raspuns si nu au judecat! V-as da funda la totihappy

| BabaOarba a răspuns:

Depinde de ce te pricepi sa faci si spre ce ai inclinatie. Si ce studii ai. Si ce asteptari. Ar trebui mai multe detalii.

Nu poti face un curs de contabilitate, de exemplu, si sa fii contabil, cand sunt atatia cu studii de specialitate si experienta in domeniu. La varsta asta nu este usor sa incepi, mai ales ca va trebui sa te multumesti cu putin pana cand vei mai avansa.