| Bucuruzzz a întrebat:

Buna! Am doua intrebari. Stiu ca daca vrei sa-ti deschizi un business si sa vinzi chestii (online in cazul meu) iti trebuie factura la tot ce intra. Dar daca faci produse handmade? Iti trebuie facturi pentru materialele pe care le lucrezi? Sau cum se procedează? Restul detaliilor despre business si cum sa fie legal le stiu. Si a doua intrebare, daca vand chestii handmade, afacerea poate sa fie SRL? Stiu ca mai era o opțiune dar nu prea ma încânta. Eu vreau sa vand niste produse luate cu factura (evident) plus unele handmade care au legatura. Multumesc.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai bine PFA cu norma de venit. Pe SRL s-ar putea sa ai costurile mai mari, mai ales daca vrei sa iti dai un salariu...

| Bucuruzzz explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc. Si legat de prima intrebare stii ceva?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bucuruzzz):

Daca faci handmade iti faci intrari pentru materia prima, desigur.

| Bucuruzzz explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta ma interesa, mersiii

| badpanda a răspuns:

Tu mai intai incepi sa vinzi.Cand treaba merge faci si firma nu inainte.

| Bucuruzzz explică (pentru badpanda):

Asta e macar legal? rolling on the floor

| badpanda a răspuns (pentru Bucuruzzz):

Ai scris ceva de hand made.
Tu vezi intai daca se cauta cacaturile respective.

| Bucuruzzz explică (pentru badpanda):

rolling on the floor lmaoooo