| anaishere a întrebat:

Bună! Am nevoie de câteva sfaturi big grin Deci, în vară voi face 16 ani voi putea munci. Vreau să îmi iau un job full time (am înțeles că în lunile fără școală, pot lucra 40 de ore pe săptămână, sper să nu mă înșel), însă nu știu ce trebuie să fac, cu cine să vorbesc etc. Dacă mi-ar putea răspunde și mie cineva la următoarele întrebări sau să-mi dea câteva sfaturi ar fi minunat happy
1. Pe cine trebuie să întreb dacă angajează minori?
2. Pot să mă angajez ca (,) casier într-un supermarket? (Kaufland, Auchan, Lidl etc.)
3. Starbucks angajează copii de 16 ani?
4. Se dau bonuri de masă și minorilor?
5. Aș vrea să lucrez și când voi reîncepe școala (anul școlar 2022-2023), mă vor lăsa să lucrez și atunci? sau voi fi dată afară?
Mulțumesc mult! Orice sfat m-ar ajuta extrem de mult happy

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 mama-tata
2, 3 nu
5 " job full time...voi fi dată afară?" - de la scoală, cert!

| Catrice a răspuns:

Ghici ce: legea nu te lasă full time.