| MarcoaneMiruna a întrebat:

Am nevoie de o informatie, cu un venit de 2500 de lei lunar care este suma maxima pe care o banca mi-ar accepta-o sub forma de credit si cat timp trebuie sa am de cand lucrez? Ps

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de banca trebuie sa ai contract pe durata nedeterminata si sa fi lucrat cel putin 3-6 luni.
Cat despre suma maxima aceasta depinde de tipul imprumutului, durata maxima a acestuia si ca rata lunara sa nu depaseasca 40% din venitul net lunar.
Mergi la cateva banci si vei vedea exact conditiile si suma maxima. De asemenea poti intra si pe finzoom.ro, alegi creditul si introduci datele cerute si o sa afli de la ce banca este mai convenabil sa obtii creditul.

| TheAce a răspuns:

Bună, Miruna. Din păcate nu există un răspuns universal aici (sau poate că din fericire). Fiecare bancă are propriul proces de selecție și, desigur, și propriile condiții. În această perioadă atât de complicată, estimez că un credit va fi mult mai greu de luat dar și mult mai dificil de achitat, motiv pentru care te sfătuiesc să nu iei decizii pripite chiar înaintea recesiunii care ne așteaptă. Să studiezi fiecare ofertă bine, să pui totul pe hârtie și să iei ulterior o hotărâre la rece, nicidecum la cald, sub spectrul unor emoții. Ca și idee, plecând de la premisa că băncile nu acceptă rate mai mari de 30-40% din venitul tău lunar garantat (atenție, garantat, hobby-urile care aduc un venit extra sau drepturile de autor nu prea se pun), la un credit de tip „Prima Casa" și o sumă de 50. 000E plătibilă pe 360 luni (DAE undeva la 4-6%), vei avea de achitat cam 1200 lei lună (ceea ce te-ar plasa la limita șansei de a-l obține; eu sincer te-aș sfătui împotrivă). La un credit de nevoi personale, pe 60 de luni, fără garanție colaterală și o sumă împrumutată în cuantum de 10. 000E, ai avea de plătit cam 1000 de lei lunar. Mergând mai jos, cam 500 de lei lunar, timp de 5 ani, pentru un credit de 5000E, în cazul în care te califici pentru credite de tip BTmic (cu siguranță nu-ți recomand Provident sau alte astfel de non-bănci asiguratoare de împrumuturi mici). Mult succes și, nu uita, analizează totul în detaliu. Eventual du-te la băncile mai răsărite, atunci când acest lucru va fi posibil, post-pandemie, și discută oportunitățile. Sănătate maximă! happy