| Gheorghita_Cosmin_1997 a întrebat:

Am o angajata de care am aflat ca este insarcinata si dupa cateva zile mi-a adus concediu medica pentru o luna( totul bine), acum cand urma sa inceapa munca, m-am trezit din nou cu concediu medical, ei bine aici mi-am trezit suspiciunea ca ea ma tot tine in concedii medicale pana la nastere. Problema este ca pare a fi apta de munca insa am o suspiciune ca mituieste medicul care ii ofera concediile medicale! As avea aceasta intrebare daca in calitate de angajator pot sa-mi duc angajata la un control de specialitate si de incredere, la un medic care sa nu fie mituit?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mimi1994 a răspuns:

Din cate stiu, in momentul in care o persoana este in concediu medical, se fac (teoretic) vizite la domiciliu pentru a se confirma faptul ca acea persoana este cu adevarat bolnava sau... ( in functie de problema pe care o are). Avand in vedere ca e gravida, si este pana in 7 luni, sarcina nu este un motiv pentru concediu medical, doar daca are complicatii. Poti pune o intrebare la casa de sanatate, ce te va ajuta mai mult ca sigur.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Spune-i sa-si bage preaviz daca tu consideri ca nu vrea sa munceasca. Esti tinerel, patroane!

| GL757W a răspuns:

Daca nu vine la munca concediazo si asa nu te ajuta cu nimic laughing

| alina1988 a răspuns:

Poti sesiza inspectoratul de
munca in legatura cu aceasta problema poate face o verificare in legatura cu modul
in care sunt atribuite concediile medicale