| Alissonn a întrebat:

Eu sunt insarcinata in 25 de saptamani.Lucrez de 9 luni la firma unde is angajata si am 67 de zile de concediu medical. Si m-au atentionat ca numai primesc adeverinta cum ca sunt asigurata. Asta ce inseamna ca ma da afara, ca nu-mi mai platesc concediile? Si in prenatalul de 126 de zile mi-a spus medicul ca ma baga abia in saptamana 32. Ce pot face in situatia asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce ti-au spus, trebuie sa-ti dea adeverinta daca o ceri. Si concediu medical, pentru boli obisnuite, se poate acorda pe o perioada de pana la 183 zile intr-un an, conform OUG 158/2005, citez:
"ART.13.(1) Durata de acordare a indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotitã din prima zi de îmbolnãvire.
(2)Începând cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de cãtre medicul specialist pânã la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurãrilor sociale."
Daca chiar esti bolnava trebuie sa-ti ceri drepturile. Am impresia ca firma vrea sa lucrezi, de aceea ti-au spus ca nu-ti mai dau adeverinta.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ar trebui sa te interesezi cei de facut in cazul asta la medicina muncii

| powergirl a răspuns:

In momentul in care te angajezi automat te si asigura ca de aceea platesti din salar la sanatate si nu firma plateste concediul medical ci casa de asigurati de sanatate nu cred ca te-a angajat cu carte de munca ar fi bine sa mergi la ITM sa vezi daca figurezi ca angajata

| Alissonn explică (pentru powergirl):

Lucrez la o firma mare, si pana acum mi s-au platit concediile medicale. Dar mi-au spus ca am prea multe zile de concediu medical in ultimile 9 luni si ca numai am dreptul la altele platite. Si nu inteleg de ce.

| Generalul a răspuns:

Prenatalul e diferit de concediul medical obisnuit si se plateste obligatoriu. Firma nu te poate da afara cand esti gravida, dar cred ca exista o limita si la concediul medical platit. Singura solutie e sa mergi la lucru 7 saptamani sau sa-ti iei concediu fara plata pana intra in vigoare prenatalul.