| Abracadabra1122 a întrebat:

Buna, am o curiozitate cu privire la facultatea ASE/Marketing din Cluj. Am inteles ca admiterea se face pe baza unui eseu motivational, urmand sa se faca o medie cu nota generala de la bac. (daca gresesc corectati-ma).
Trecand peste asta, eu nu sunt foarte bun la matematica, fiind si la un profil filologic. As vrea sa stiu daca se face multa matematica aici si la un nivel ridicat. Pe langa asta, vreau sa stiu de asemenea daca in perioada de sesiune se dau examene care tin de matematica. As putea intampina probleme mari in examene? In caz ca stiti mult mai bine, va rog sa-mi lasati si niste materii la care se sustin examene.
* Va rog sa nu imi dati link-uri, sau raspunsuri de genul " cauta acolo, gasesti acolo", am intrebat aici tocmai ca sa nu caut si sa primesc si o parere personala.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cine si-a batut joc de tine, dar eseurile nu au ce cauta la o facultate de matematica.
ASE-ul (Academia de studii economice) are matematica ca baza, ca de acolo ies economistii!
La ASE se mananca matematica pe paine!
Daca nu esti bun la mate, orienteaza-te spre altceva, ca nu-i de tine facultatea astea.

| Abracadabra1122 explică (pentru Violleta2022):

Ce legatura are ce spui tu cu ce spun eu? Eu am spus strict de admitere, luat strict de pe site-ul facultății. E o diferenta mare admiterea cu facultatea in sine. Tu nu mi-ai raspuns nici macar la 1%, nu inteleg de ce ti-ai pierdut si tie si mie timpul cu raspunsul. Am spus clar, vreau sa raspunda cine se crede capabil, cine a facut sau cine stie, nu, gata, ase=matematica, ca nu-i asa deloc, stai linistita. Ase-ul ala are destule ramuri, stii ca exista diferente intre finante/economie/MARKETING?
Te rog mult, daca esti pe lângă subiect, nu mai da răspunsuri de 5 randuri aiurea. Am spus clar la ce vreau sa mi se raspunda

| sierra1 a răspuns (pentru Abracadabra1122):

" Abracadabra1122: imi pare rau ca in 2021 in Romania mai exista persoane atat dar atat de inculte"

zise ecoul

| Abracadabra1122 explică (pentru sierra1):

Mai fa un punct doua cine stie. cand eu ma preocup de viitor tu aduni puncte pe TPU. fiecare cu ce l doare. vrei sa ti iei un aparat de cafea, o boxa ceva? spune mi sa ti trimit eu prin posta, doar pentru a scuti alta lume de răspunsuri sub nivelul marii. sau chiar sub exosfera

| sierra1 a răspuns (pentru Abracadabra1122):

Ce-i aia exosferă?

| Februar30 a răspuns:

Nu stiu cum e la Cluj, dar la ase Buc poti sa vezi orarul facultatilor pe net.
Pe siteul lor, jos de tot, sub Linkuri Utile - Orar sem I. Cred ca iti poti face o idee daca vezi numele cursurilor.
Facultatile de genul Marketing sunt usoare. E putina matematica. Daca nu te descurci, pe parcursul facultatii poti face pregatire la mate cu un student la o facultate tehnica (sau cu un prof de mate de liceu).
Sper ca esti cu adevarat pasionat de asta si iti place si partea de online marketing.
Pe vremea cand am facut eu fac, studentii la ase in general se stergeau cu diploma la fund si lucrau pe nimic toata.

| Abracadabra1122 explică (pentru Februar30):

Mersi pentru răspuns. Da, sunt pasionat de orice e legat de marketing/afaceri/strategii. Ce ma inspaimanta e doar matematica.
Daca ai terminat si tu tot la ase, imi poti spune cam cat de greu e sa te angajezi dupa fac. pe un salariu deget? Se gaseste greu un loc de munca?

| Februar30 a răspuns (pentru Abracadabra1122):

Am facut o facultate tehnica. Probabil se poate gasi ceva decent si cu ase, daca esti foarte pasionat de domeniul tau. Nu stiu la Cluj cum e, dar ase = mediocritate in mare parte, de asta diploma e cam inutila.