| bbnnmm a întrebat:

Am o dilemă, nu știu ce să fac în legătură cu viitorul meu. Sunt clasa a 12-a și știu ce îmi place să fac și ce meserie mi-aș dori. Pentru jobul pe care îl vreau e nevoie de o facultate de 1 an și voi avea salariul în jur de 30 de milioane / lună (cu timpul, mai mult). Dar mai am o variantă, toată familia mea e plecată în străinătate și aș putea să merg și eu, aș avea ajutor din partea lor și aș câștiga în jur de 1500 de euro / lună (depinde ce voi lucra, poate și mai mult). Pe care dintre variante să o aleg? Eu m-am gândit să plec în străinătate câțiva ani (5-7, până pe la vreo 25 de ani), să-mi pun bani deoparte pentru casă (vreau neapărat să-mi construiesc o casă), iar după să revin în țară, să fac facultatea pe care mi-o doresc și cu banii ăia doar să-mi întrețin casa, să plătesc facturi și ce mai trebuie. Ar fi bună și soluția asta? Simt că dacă voi rămâne aici, nu voi reuși să pun bani deoparte din salariu.

10 răspunsuri:
| Yukidaruma a răspuns:

Dacă îți dorești foarte mult o casă și resurse materiale, te poți duce în străinătate să câștigi lucrând, de ce nu, meseria pe care ți-o dorești, deoarece în țară, dacă ai experiență, te poți angaja și fără studii superioare. Strângi bani, vii, construiești casa, te angajezi în domeniul în care ai lucrat și acolo având experiență și șanse să câștigi mai bine decât restul angajaților de rând și să îți continui viața.
Dacă îți dorești o carieră și oportunități de dezvoltare atunci da, poți da la facultate și să începi de jos. Nu te grăbește nimeni. Poți să muncești part-time să ai bani de buzunar, înveți, cauți să faci practică în domeniu ca să capeți informații, te angajezi și avansezi treptat până ajungi la salariul de vis cu care poți să-ți iei o casă. Totuși dacă toată familia ta este stabilită acolo ai putea să mergi și tu și să-ți construiești locuința chiar acolo. Depinde de tine și de ceea ce îți dorești. Ia toate variantele și pune-le în balanță. E o decizie grea, întradevăr, dar trebuie să te gândești ce-ți dorești și ordinea în care vrei să se întâmple. Succes! ^^

| Catrice a răspuns:

Facultate de un an?!? Da' ce studiezi?

| DeathIncarnate a răspuns:

Ce facultate de 1 an(n-am mai auzit asa ceva)iti garanteaza tie un salariu in jur de 30 de milioane/luna?
Posibil sa-mi fi gresit cariera in atatia ani de facultate.

| Raducons a răspuns:

Eu zic sa faci facultatea prima data apoi sa pleci e mai sigur, Gandeste-te ca in 3sau 4 ani termini si poti pleca, altfel nu cred ca mai vii sa faci scoala iti zic din experienta. Oamenii care pleaca se schimba mult si nu cred ca o sa mai ai rabdare sa faci o facultate.Iti repet ia-o cu inceputul prima data scoala apoi ai timp de munca 22 de ani ai cand termini nu este asa mult, in timpul asta te ajuta cei plecati sau poate poti face si tu ceva cat de cat in timpul facultatii.

| bbnnmm explică (pentru Raducons):

Am uitat să menționez, dacă fac facultatea, nu mai pot pleca în străinătate.

| Raducons a răspuns (pentru bbnnmm):

O sa poti pleca dupa ce o termini, Scoala conteaza nu te lua dupa nimeni o sa iti dai seama in timp.

| MValentin a răspuns:

Iti pot da o idee simpla ce nu ar trebui sa te influenteze prea tare. Mergi in strainatate cum ai spus tu, iti faci ceva bani. Pui deoparte apoi revi in tara si continui ce ai de facut intr-un mod mai relaxat. Cum sa spun, daca maine esti data afara de la lucru intr-un mod ipotetic sa nu fi devastata si sa stii ca undeva ai bani pusi happy.

| SingPlicti a răspuns:

Depinde de ce anume vrei sa faci pe termen lung. daca vrei sa ramai si sa traiesti in tara atunci as sugera facultatea prima data dupa care poti merge sa faci bani in strainatate.
ai fost la familie peste hotare. s-ar putea sa-ti placa acolo si sa nu mai vrei sa te intorci. atunci iti sugerez sa mergi acolo dar sa cauti orice modalitate sa faci studii acolo. conteaza foarte mult si ca pozitie sociala si ca salar.
depinde si de meserie. sunt meserii care poti face scoala aici mult mai ieftin si sa mergi sa lucrezi acolo pe domeniuu studiat si sa castigi mai bine si studiile sa-ti fie recunoscute.
insa time minte un lucru. daca pe hartie suna ok 1200*12luni = ~ 10000 eur. in practica la marea majoritate nu prea iese. si daca stai intr-un oras mai mare. atunci iti tb mai multi ani acolo pentru a contrui casuta ta, pierzi concat cu domeniu care l-ai studiat si va fi mai greu sa te angajezi pe domeniu dupa cativa ani de lipsa.
sunt mult mai multe de discutat aici si e dificil sa clarifici astfel de lucrurii [rintr-un mesaj. sper insa ca a mai facut un pic de lumina in noianul de necunoscute.
succes

| Nustiu1910 a răspuns:

Neaparat du-te, o sa stragi bani necesari pentru o casa apoi poti continua studiile in Romania nu prea ai sanse cu stransul de bani funda? ps. drum bun :*

| AndreiVale a răspuns:

Salut eu am plecat ca si tine la 19 ani in strainatate singur si doar am munci am 26 de ani in prezent. nu pot spune am strans niste bani chiar ok. dar daca as da timpul inapoi as face o meserie ceva. ca si necalificat e greu. si odata cu timpul tot mai greu …