| AlexPop667 a întrebat:

Salutari TPU! M ar putea ajuta cineva cu un sfat despre cum este in străinătate deoarece acum sunt in Austria si doar ce am facut 18 ani deocamdată nu plătesc nimic deoarece stau la sora mea, am găsit un loc de munca la McDonald unde salariul ar fi undeva intre 1500-1700, asta a fost singurul job pe care l am gasit deoarece nu prea stiu germana si as dori o părere daca credeti ca m as descurca sa platesc chirie si consumabile si sa pun si lunar niste bani deoparte.

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce nu îți întrebi tu sora ce cheltuieli are acolo în Austria si sa faci calculul?

| carevaescu a răspuns:

Depinde unde stai in Austria. Asa, ca sfat financiar, daca chiria depășește 30% din salariu, ceva nu e in regula in planul tau.
Avand in vedere ca salariul median este undeva la 3300 net - potrivit gugăl - esti cam in dezavantaj

| AlexPop667 explică (pentru carevaescu):

Orasul in care stau este Gmunden si cam cea mai ieftina chirie este in jur de 700 chiria cu tot cu cheltuieli, plus mancare in jur de 200 pe luna

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdan0783 a răspuns:

Depinde de cat costa chiria in Austria. Daca presupunand ca o garsoniera nu costa mai mult de 500, cu 500 probabil platesti restul iar 500 ar trebui sa iti ramana.

| AlexPop667 explică (pentru Bogdan0783):

Cam asa ceva ar fi sa raman cu 500-600 pe luna pe care sa ii pun deoparte. Crezi ca merită?

| Bogdan0783 a răspuns (pentru AlexPop667):

Daca iti raman banii aia, pentru inceput eu spun ca e ok.In Romania nu cred ramai in fiecare luna cu 500-600 de euro dupa ce scazi chirie, mancare...

| AlexPop667 explică (pentru Bogdan0783):

Daca ar fi in Romania as avea unde sa stau la părinți mei si nu as fi nevoit sa platesc nimic as rămâne cu tot salariul in fiecare luna. Si acolo am gasit un job la o seră automatizata pe program de 8 ore iar salariul era de 3350 lei net plus 18 lei tichete de masa si transport gratuit

| Bogdan0783 a răspuns (pentru AlexPop667):

Deci, undeva tot pe acolo ar fii.Ramane sa te decizi, sa gandesti un plan pe termen lung si apoi sa alegi cum crezi sau simti ca este mai bine pentru tine

| AlexPop667 explică (pentru Bogdan0783):

Sincer sa fiu imi placea mai mult in România deoarece acolo am famila si putini prieteni foarte apropiati si era altcumva aveam cu cine sa mai ies prin oras si una alta aici deocamdată sunt cu sora mea dar dupa ce ma angajez trebuie sa imi caut o chirie si sa ma mut singur. As avea variante ori sa merg acum macar 2-3 luni la munca aici sa strâng ceva bani cat inca mai stau la sora mea si apoi sa ma întorc in România sa fac permisul si sa imi iau o masina si apoi sa ma angajez acolo ori sa continui munca aici sa lucrez cateva luni la Mc pana strang niste bani de chirie si daca ma descurc mai bine cu limba deoarece cei de la Mc au spus ca fac cursuri de lb germana pe gratis iar apoi sa caut undeva intr o fabrica unde este mai bine platit din ce am auzit prin unele fabrici se castiga cam 2000-2100 si se dau 14 salarii pe an doar ca acolo trebuie sa ști niste germana doar ca nu sunt sigur cat de rapid as reuși sa invata germana. Ori sa merg in România cu niste bani stransi de aici sa pot face permisul si sa imi iau o masina iar apoi sa mai stau cativa ani acasa sa muncesc acolo sa prind niste experiență probabil sa fac si niste cursuri de germana iar apoi sa revin aici in Austria intr o fabrica. Inca sunt indecis ce sa fac probabil si varsta isi spune cuvantul mie personal imi placea mai mult acasă deoarece aici esti singur si foarte multa plictiseala insa nu stiu pe termen lung cum ar fi mai bine.

| berges234 a răspuns:

Personal iti zic mai bine vi acasa si te faci uber sau ceva, este mult mai bine decat sa stai pe acolo sclav la McDonalds's. aici poti face uber sau altceva si nu stai de cap ul la nici un sef te bagi pe tura cand vrei tu sa lucrezi, acum alegerea iti apartine dar decat sa stau in Austria la mcdonalds mai bine ma intorc acasa

| suntserios a răspuns (pentru berges234):

De ce ar face asta?
De ce sa renunțe la un salariu de 1700 euro intri tara civilizată că sa îți fută nervii in traficul din Ro facand Uber?

| berges234 a răspuns (pentru suntserios):

Ai si tu punctul tau de opinie, dar si acolo isi *** nervii un exemplu bun la raspunsu tau ar fi ca si la mc e aglomeratie deci cam tot aia cu traficu si in + eu zic ca mai bine stai in masina ta decat sa stai in bucataria de la mc plina de oameni si caldura facand burgeri

| suntserios a răspuns (pentru berges234):

Serios?
Compari statul in bucatarie la Mc, unde apropo daca face treaba buna si invata limba poate chiar pomova, cu statul in trafic alaturi de toti bizonii romanasi?

| berges234 a răspuns (pentru suntserios):

Ma refeream la faptul. Ca nu stai înghesuit acolo intr o bucătărie, stai în mașină bagi o muzica ceva e mai bine decât sa stai în bucătărie și sa faci burgeri la austrieci

| suntserios a răspuns (pentru berges234):

Nimic din lumea vestica nu poate fi ma incomfortabil decat traficul din Romania plin de taranuri bagareti si cocalari nesimtiti.

| berges234 a răspuns (pentru suntserios):

Depinde și de el ce ii place și ce nu

| Bogdan0783 a răspuns (pentru berges234):

Ideea e ca de curand a facut 18 ani deci posibil sa nu detina permis de conducere

| berges234 a răspuns (pentru Bogdan0783):

Înțeleg dar eu am dat doar un exemplu

| AlexPop667 explică (pentru Bogdan0783):

Inca nu am permisul