| NuDauNiciunNume a întrebat:

Buna! Sunt intr-o dilema mare. Am primit o oferta de job de 8000 de lei, dar in 2 luni voiam sa plec alaturi de logodnicul meu in strainatate. Jobul este de la birou si ar presupune sa raman in Romania. Eu momentan am un job de acasa si salariul este de aprox 4500 de lei. Daca as fi plecat in alta tara, mi-as fi pastrat tot jobul actual remote, in timp ce prietenul meu s-ar fi angajat fizic in tara in care plecam. Ideea este ca jobul fizic presupune sa merg zi de zi cu masina 70 km pana la locatie. Se deconteaza benzina dar nu stiu ce sa fac..sa plec cu logodnicul meu in alta tara si sa imi pastrez jobul remote de 4500 de lei sau sa plece doar el si eu sa merg fizic la noul job de 8000 de lei?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Iti recomand un singur lucru: discuta problema asta cu logodnicul tau, ca de acum hotararile voastre trebuiesc luate impreuna, daca vreti sa aveti un viitor lung si fericit, impreuna!

| NuDauNiciunNume explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspunsul concis. Intr-adevar, trebuie cel mai bine sa decidem impreuna.

34 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

8000 de lei brut sau net?

suntserios
| suntserios a răspuns:

4500 lei in afara mai ales daca e o tara din vest e foarte putin.
cat despre nou job tu stii mai bine ce vreti amandoi pe viitor. Sa va stabiliti in afara, sa ramaneti in Romania... trebuie sa gandesti si in viitor putin. Ca daca vreti sa va stabiliti in afara e cazul sa pleci cat mai repede.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să pleci cu el, căci aceste oportunități locale le poți avea la întoarcere, dacă mai revii.

| dullcat a răspuns:

Buna.In locul tau as alege noul job.

| relian a răspuns:

Daca pleci in alta tara, o sa fii una oarecare.Nu stiu e vad aia in RO la tine asa de wow laughing dar daca tu zici ca te pricepi o fi.In Austria daca mergi, acolo vei fi femeie de serviciu, vei face curatenie, asa lucreaza romanii in afara.Nu te gindi ca daca te vede careva bine in RO la fel se va intampla si in alta tara.

Acolo aia is proitejeaza oamenii lor, nu da aia 2 lei pe tine.Singura tara unde nu conteaza cine esti, sau de unde vii, unde toti is consideratio oamenil este SUA. In rest esti pus la munbca de jos indiferent ce stii tu sa faci sau sa nu faci.

Daca o companie din alta tara cauta oameni buni pentru un anume job, se duc ei dupa respectivi, nu asteapta sa vina aia la ei.
Asa ca in Austria vei facxe curatenie daca ai loc laughing iar iubitu tau poate macelar, daca se pricepe.

Sa mergi in RO zilnic 140 km, pfff nici nu mai dormi laughing daca erai sa zic in america, aia e ceva normal, faceai rapid aia 70 km, dar in RO cand ajungi acolo la jobm, deja te pregatesti sa pleci inapoi laughing

Daca vrei jobul ala, cea mai buna solutie e sa te muti acolo aproape de acel job ce spui de 8 mii.

Asa spui tu ca dati 6 sute la chirie, dar e si curtentul electric, si apa si ce o mai fi, iar salariu la munca de jos e mic.

Tu personal daca ai lucra in alta tara, nu cred ca ai putea sa stringi aia 8 mi ce iai lua in RO.
Cum am spus pe afara romanii si in general straini de acea tara muncile alea le fac, alea de jos si slab platite. Unde pui ca tu trebuie sa iti asiguri tot, casa, masa, transport, etc.

Cindva undeva, a fost odata can povesti, dar vremuriule alea sau dus.Pe vremuri iti asigurau aia de toate si salar mare, pe atunci se putea stringe ceva bani.
Asa bani buni fac soferi ce lucreaza pe camioane, aia doar platesc mincarea, restul au asigurat cazare, doar ce dau pe mincare atit consuma din salariu.Dar chestia e ca stau tot timp pe drum, departe de familii, de copii care au, viata naspa, dar asta e.
Daca faci in RO 2 mii dolari, ai casa ta, nu platesti nimic, atunci stai acolo.
Nu stiu pentru ce iti dau aia tie 8 mii aia laughing dar daca tu asa spui, o fi. Vreau sa zic ca eu nu prea cred.
Sa muncesti ce stii tu, se poate doar daca mergi in SUA sau Canada, daca stii bine engleza restul e f usor.
Nu ai spus citi ani ai, iubitu ce firma vrea sa faca, asa firma faci oricum, nu-ti trebuie bani.
In RO nu prea vad ce firma sa faci sa muncesti usor si sa faci bani.In RO merge firme de constructii, de aer conditionat, chestii ce se cauta, dar trebuie sa fii mai bun decat cei pe piata acum, altfel faci firma, dai faliment ai terminat lucrarea.

Emigrati in Canada sau SUA, cel putin tu din ce spui ca stii, ma refer la limba si daca te pricepi si la job, desi nu stiu cei ala marketing, ce faci mai exact, poti sa faci de toate.

Dupa mine ai 2 optiuni.
Ramai in RO sau emigrezi in state.

| NuDauNiciunNume explică (pentru relian):

Inainte sa jignesti, macar citeste intrebarea daca tot ai chef sa raspunzi. Am mentionat foarte clar ca daca as pleca si eu in Austria cu logodnicul meu, eu mi-as pastra jobul pe care il am remote, de 8 ore. Iar daca nu cunosti ce este marketingul, nu vad de ce te minunezi atata de salarii.

| relian a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Nu mai reptab ca dupa apri a altceva laughing.Am citit f bine, am raspuns ce am crezut eu.
Normal; ca de aia pleci, sa fii cu iubitu tau, am inteles asta de la inceput, nu vad ce nu iti este clar.

Daca nu-ti sunt pe plac raspunsurile date, mnu vad ce mai intrebi, oricum faci tot ce stii tu, asa ca nu vad ce ai mai intrebat.
Sau poate voiai sa ne arati ce bani faci tu, sau cit de scula esti tu la nu stiu ce job laughing asta e alta poveste, e in regula, am luat la cunostinta.

Eu cand am raspujns, am dat optiuni ce am crezut eu.Referitor ca tot o bagi pe aia ca iti paste4rzi jobu, nu la aia ma referii, ai spus tu ca poate iti mai iei un part time, la ala am spus ce am spus,
Daca te pricepi si la joburi cum te pricepi sa intelgi ce spune cineva, am inteles ideea laughing

| LoveSleep a răspuns:

Nu pricep care e dilema. De ce vreti sa plecati in strainatate? Daca doar pentru bani, fa un calcul simplu si vezi unde iesiti mai bine.

Daca din alte motive, vezi daca motivele alea cantaresc destul cat sa renunti la salariul respectiv. Nu ne-ai dat deloc detalii. Btw, viata e simpla, nu o mai complica degeaba

| Furnicuta000 a răspuns:

Grea alegere. Daca ramai o sa stati despartiti si o sa iti fie greu cu naveta zilnic. Eu nu cred ca merita 8000 lei atata osteneala.
Macar pleaca pentru o perioada, pentru experienta, sa vezi cum e acolo. Ca oferte vor mai fi, daca ai primit acum oferta asta de 8000 lei o sa o mai primesti si peste 2 ani

| haileewatson a răspuns:

Dar de ce nu pleci in strainatate si iti gasesti acolo un job platit corespunzator?

De ce ar trebui sa muncesti remote pentru angajatorul din Romania pe 4500 de lei in strainatate?

| NuDauNiciunNume explică (pentru haileewatson):

Am pleca intr-o tara nevorbitoare de engleza si pana as invata limba atat de bine incat sa lucrez in marketing ar fi foarte dificil. As pastra jobul pentru a strange mai multa experienta in marketing, am sansa de crestere si imi permite sa lucrez remote incepand cu ora 15:00, iar inainte pot face si alte lucruri

| haileewatson a răspuns:

Ce ti se pare asa extraordinar?

| haileewatson a răspuns:

Eu cred ca tu nu stii piata muncii din Romania. Cam astea sunt salariile pentru job-uri in corporatii, si pot creste mai mult in functie de experienta. Am un prieten care a fost specialist de marketing in IT, a facut la un moment dat o strategie de campanie care a adus companiei 200.000 euro. Companiile isi permit sa plateasca bine.

| anonim3248 a răspuns (pentru haileewatson):

Unii în România câștigă și 20.000 de euro pe lună în IT.

| anonim3248 a răspuns (pentru haileewatson):

Sunt destui care câștigă foarte mult în IT.

| anonim3248 a răspuns:

2850 de euro pe lună ar da firma pentru tine în România cu tot cu taxe.

| anonim3248 a răspuns:

În viitor vor fi tot mai mulți care vor câștiga mult în IT.

| gratargratar a răspuns:

Logodnicul tau ce lucreaza in strainatate?
Aia 4500 de lei pe care-i iei in Romania o sa-ti para mult mai putin in strainatate unde, in general, traiul e mai scump.

| NuDauNiciunNume explică (pentru gratargratar):

Cand am pleca mi-as mai lua un job part time. El ar fi cel care ne-ar intretine practic

| gratargratar a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Si ce lucreaza el?

| anonim3248 a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Întreabă firma care ți-a oferit 8000 lei - în acte ca ce mă angajați și ce salariu treceți în acte?

| NuDauNiciunNume explică (pentru anonim3248):

Desigur ca atunci cand va sosi momentul voi citi cu atentie contractul si toate detaliile.

| anonim3248 a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Dacă poți să iei salariu de 8000 lei mai bine rămâi în România.

| Utilizatoare123 a răspuns:

8000 de lei pentru traiul de aici suna foarte bine. E o oferta super si ai posibilitatea de a creste, ma gandesc. Daca pleci in strainatate nu o sa iti ramana mai nimic din 4500 de lei castigati remote. Acolo e alt stil de viata, mult mai scump. In locul tau...nu as pleca.

| DorinaK a răspuns:

Pastreaza jobul remote.

| NuDauNiciunNume explică:

Specialist marketing pe zona B2B. Licenta, masterat si experienta in marketing de aproape 3 ani (da, 3 ani e putin nu mult) si pe zona B2B.

| anonim3248 a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Acum am văzut ce salarii se dau pentru ce ai scris.

| NuDauNiciunNume explică (pentru anonim3248):

Tu ce ai face?

| suntserios a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Nu intrebi userul care trebuie.
Userul anonim3248 traieste doar din fantezii pe care si le scrie zi de zi pe aici. El nu e cu realitatea.

| NuDauNiciunNume explică:

Iubitul de acum? Sunt logodita si in 1 an jumatate ne casatorim. Nu vad de ce m-as desparti si de ce ai impresia ca as avea nevoie sa caut unul,, exact ca mine’’. Nu am spus ca am fi plecat pentru totdeauna in alta tara. Ca sa detaliez, am fi plecat o perioada pentru a strange niste bani si pentru ca prietenul meu sa isi poate deschida firma intr-un domeniu in care are deja experienta, sa isi dezvolte firma existenta si sa incepem sa ne construim o casa

| NuDauNiciunNume explică:

La compania la care lucrez acum produc aproape triplu suma pe care o am ca salariu, asa ca nu inteleg de ce spui de costul pe care l-ar avea aici compania cu mine. Si nu vorbesc din stele, ci stiu exact cat obtine compania din ce produc eu.

| NuDauNiciunNume explică:

Nu in UK am fi plecat. Ar fi fost pe de o parte bine daca plecam acolo pentru ca mi-as fi putut gasi job in domeniu cunoscand limba. In Austria plecam si nu cunosc deloc germana iar pana as invata-o la nivel avansat ar fi extrem de dificil. Chiria unde vom sta costa 600 de euro si alaturi de prietenul meu am avea impreuna aproximativ 3000-3200 de euro pe luna.

| anonim3248 a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Fă ce crezi că e mai bine.