| vreaubebe a întrebat:

am o dilema
viitorul meu sot a aplicat pentru programul Prima Casa de la BCR aprobandui-se 25 mii euro, restul pana la 35 mii il avem noi ( pentru un apartament in valoare de 35 mii euro). am incehiat antecontractul de vanzare-cumparare cu un acont pe care l-am dat actualilor proprietari in valoare de 2000 de euro. Dupa care dosarul s-a dus la bUcuresti urmand sa apara un evaluator imobiliar si apoi sa se vireze cei 25000 in contul proprietarilor. Aici apare problema, evaluatorul nu mai apare, iar noi marti suntem fortat( din varii motive) sa depunem actele pentru cununia civila, care se va oficia pe data de 19 mai. intrebarea mea este: daca nu se rezolva la Bucuresti sa se incheie contractul final de vanzare cumparare, iar viitorul sot a semnat antecontractul ca necasatorit, in urma cununiei civile trebuie reevaluat dosarul pentru ca s-a schimbat starea civila? si daca da aveti idee ce suma mai obtine? am inteles ca este un mare impediment daca esti casatorit si vrei un imprumut de la banca si ca suma este mult diminuata. Va multumesc mult, si, dau fundita bineinteles.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit asa ceva. Am lucrat peste 6 ani la BCR, pana in 2007 si nu cred ca s-a schimbat politica foarte mult, atunci era un avantaj sa fii casatorit, mai ales daca lucra si sotia. Sunt de parere ca va obtine exact aceeasi suma, casatoria nu schimba nimic. Totusi, pentru cea mai corecta si precisa informatie, sa se adreseze la banca. Numai bine!