| IonutSiAtat92 a întrebat:

Salutare.Am si eu o nelamurire.Cum as putea sa imi recuperez suma de 400 de lei platita la evaluator?
Am dorit sa cumpar un apartament si cei de la banca nu au mai dat niciun semn.Am inaintat actele, am platit din banii mei evaluatorul, evaluatorul a spus ca face mai mult apartamentul toate bune.Banca nu-mi acorda creditul. straight face Mentionez ca am chitanta pentru cei 400 de lei.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Mentionez ca am chitanta pentru cei 400 de lei." - degeaba, omul și-a făcut treaba, a evaluat! Convinge bancă să-ți dea credit

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți. El și-a făcut serviciul solicitat, nu ai cum să îi ceri înapoi, nici o bază legală.

| johnnny123 a răspuns:

Pai evaluatorul a prestat serviciul pentru care a fost platit, deci de la evaluator cu siguranta nu-ti vei primi banii inapoi. Ce-l intereseaza pe el daca ai obtinut sau nu creditul?

Cat despre banca, ma indoiesc ca te va despagubi.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cine a cerut evaluarea? Cine a comandat-o?

| IonutSiAtat92 explică (pentru CodrutElian1990):

Pai in niciun caz eu...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Cine a comandat-o trebuie sa o plateasca. Fa cerere la banca sa-ti restituie suma. Daca nu, in judecata. Dar trebuie sa vezi daca sunt ceva clauze care prevad ca daca trebuie sa suporti evaluarea, chiar daca nu primesi creditul. Si de ce nu ti-a acordat creditul.