| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Cat m-ar costa (aproximativ) actul notarial de vânzare-cumpărare (casa o primesc gratis de la părinți)?
Valoare casa:50-60000 euro +teren 2000mp

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie stabilita valoarea de piata din zona si apoi exista un calculator de preturi (aproximativ): https://legeaz.net/utile/calculator-taxe-notariale
https://www.notariatzarafiu.ro/calculator-taxe-notariale/
Depinde si de notar. Unii iau mai mult, altii mai putin.

| darrio2007 a răspuns:

Esti singur la parinti?

| Simpatic a răspuns:

Ia mai bine legatura cu un notar sau avocat si afla cum intri in posesia acestei case si a terenului.

| mihai69 a răspuns:

Nu cred că face un notar un astfel de act, riscă pușcăria. Ori faceți donație, ori plătești casa și mergi la notar cu extrasul de cont să dovedești că nu e un contract fals.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru mihai69):

Pai daca e nevoie sa dovedesc "că am platit" pot efectua o plata simbolică.

| mihai69 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Plata "simbolică" nu poate fi mai mică decât valoarea de piață a proprietății cumpărate.

| alina2k18 a răspuns:

3500-4500 ron.