| Bogdan123Bogdan a întrebat:

Buna,am o intrebare:daca cineva nu are liceul(are doar 8 clase) dar a lucrat cu carte de munca 2 ani, va putea lua somaj? multumesc anticipat. ofer funda

Răspuns Câştigător
| Prishille a răspuns:

Da poate beneficia de indemnizatia de somaj, in urmatoarele conditii:

1- si-a pierdut locul de munca din motive neimputabile lui/ei (firma a intrat in insolventa, restructurari etc);

2 - are un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimii 2 ani (din ce spui tu indeplineste aceste conditie);

3 - Cum din 2011 cartile de munca sunt in format electronic, trebuie sa dovedeasca ca a lucrat legal cu contract de munca. ( toti angajatorii sunt obligati sa elibereze la cerere, o adevereinta de vechime, ca alternativa la cartea munca clasica)

3 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Din cate stiu eu se da somaj doar daca se desfiinteaza postul.cauta pe net la fortele de munca ca sa vezi sigur.

| panther2007 a răspuns (pentru EvangelineLovin):

Somajul se da in momentul in care o firma se declara falimentara sau insolventa, sau in momentul in care esti concediat (mai nou cand se fac restructurari de posturi).
Cat despre intrebare raspunsul este urmatorul:
Nu conteaza cate clase ai atat timp cat tu lucrezi cu carte de munca, poti sa ai si 2 clase primare, ai dreptul la somaj pentru ca lunar firma la care lucrezi plateste taxe si impozite(asigurarea medicala, taxele de somaj)