| Andreyyy56 a întrebat:

Buna, am o intrebare.
Eu sunt in Anglia, daca o persoana depoziteaza in contul meu bancar o anumita suma de bani, in urma unei intelegeri prin care imi pune in cont o suma considerabila, iar apoi daca vin in tara si scot aici banii trebuie dovediti?
PS: Nu am cum sa dau de acea persoana.
Stiu ca s-a bagat o lege prin care sumele mari trebuie dovedite dar daca a fost o depunere iar apoi ii scot in Romania practic sunt banii legali avand in vedere ca la banca nu s-au intampinat probleme. Deci pot sa vin in tara si sa scot toti banii si sa fac ce vreau si nu sunt intrebat de unde ii am?
Dau funda, multumesc.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Teoretic, oricare din fiscuri (cel din Anglia sau Romania) te poate intreba de provenienta banilor, mai ales daca este vorba de suma de ordinul milioanelor happy
In asemenea caz ar fi bine sa ai aceea intelegere legalizata, sa ai o justificare.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu-ti face griji; poti scoate fara probleme acei bani, la revenirea in tara. legea despre care amintaesti tu este doar un proiect idiot al unui parlamentar oligofren

| Psihotrop135 a răspuns:

Mihailescu valeriu legea s-a dat, e vorba de 2 mii euro, dar asta daca sunt trimisi prin western, money gram sau altele, ori daca vii cu ei in tara si cumperi o masina, imobiliare, orice e cu act... atunci se fac sesizari, si te intreaba ce-i de la Anaf de unde ai bani. Si mai nou Cei de la ANAF controleaza si conturile la bancile Romanesti. Si pun intrebari de provenienta banilor.