| lTudyl a întrebat:

Buna!
Vreau sa intreb ceva ce are legatura cu depusul banilor in banca!
Trebuie sa imi dea cineva o suma de bani!
El vrea sa mi-o puna in contul bancar!
Ce trebuie sa ii dau, ce cod ca sa imi poata pune banii in contul meu! Codul acela are legatura cu codul cu care eu scot banii din contul meu bancar?
Exista vreun pericol in treaba asta?
Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Daca ai cont in banca ii dai numele si nr. de cont IBAN

1 răspuns:
| alexamoria a răspuns:

Trebuie sa dai denumirea bancii unde ai contul deschis. Numele tau si cel mai important Codul IBAN care este de fapt numarul contului tau la banca respectiva. Daca banii ti se trimit din strainatate trebuie sa ceri de la banca SWIFT-ul lor.
Nu exista niciun pericol in a-ti da numarul contului pentru a ti se trimite in el bani. Sunt operatii bancare normale. Tu cand scoti bani din banca, eventual prin card ai o parola, iar la orice banca ti se cer datele personale, CI< CNP, etc. Este bine ca ai de primit si nu de dat.