| miha_6184 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Faci o comanda online și alegi plata cu cardul. Iti poate opri suma de plata de pe card înainte de a-ti aduce produsul comandat? Sau doar se reține suma urmând a fi retrasa cand ajunge produsul?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice plata online cu cardul produsul este expediat doar dupa ce plata de pe card este confirmata.

Deci nu iti trimite nimeni produsul pana nu iti ia banii de pe card

| Goete a răspuns:

Platesti si astepti produsul.
Depinde unde cumperi, te poti trezi fara bani si fara produs.
Foloseste paypal, asa nu prierzi banii

| REMiXDJ a răspuns:

Ha ha, Banca nu are de unde sti cand vine produsul la tine. Termenul de livrare este functie de unde cumperi USA, China, Japonia. Efunctie si de cu cine apelezi sa iti faca expeditia coletului ca exemplu DHL, Federal Express, TNT, etc, ma refer la curier. Odata plata facuta pe net banii au fost blocati, daca sunt in lei li se face conversia in valuta respectiva la cursul de schimb sin acel moment si in 24 ore, 3 sau maxim 7 zile banca trimite acte electronice la vanzator si vanzatorul trimite acte electronice la banca referitor la plata ta, datele de pe card, SSL, CCV, etc.Aici poti face o smecherie bancara. Daca ce ai comandat a ajuns in mai putin de 5 zile la tine prin curier, te poti duce la banca si poti anula plata motivand ca pe internet ai primit mesaj de eroare la confirmarea platii prin securizarea platilor cu cardul pe internet SSL. Daca faci asta banca punde banii inapoi in card in maxim 10 zile insa tu te-ai sters la bot cu firma de unde ai cumparat si ai tras tzaca... ha ha.Treaba asta a mers, merge si va merge fiindca banca nu are treaba cu ce comamzi tu prin internet si daca produsul ajunge la tine sau nu si in cat timp si in ce stare.Ca exemplu sa stii ca rahatul asta tara are o legislatie vamala cea mai proasta din lume, adica o legislatie de mafioti, exemplu - daca primmeti un telefon mobil nou din USA sa zicen de la New York, javrele de la vama de la Baneasa, Otopeni Bucuresti care sunt firme de vama private site excroci cu srl-uri vor pentru telefon vama aproape 200 dollari, telefonul tau este evalual in vama la o valoare de 3900 - 4500 lei (ron). Niste excroci.Deci inainte de a comanda intereseaza-te ce vama platesti la produsul acela fiindca e functie de zona - tara de unde vine.Trebuie sa fii bine informat cu tariful vamal de import-export al Romaniei, cel atual publicat in monitorul oficial si daca sunt acte oficiale publicate pentru scutiri de taxe vamale la anumite produse sau daca unele tarife s-au modificat prin cacaturi de ordonante de urgenta sau vreun ordin intern a vreunui bou de ministru care are interesele lui de grup mafiot sa scuteasca sau sa creasca anumite taxe vamale de import la unele produse.Suntem o tara le mana a 7-tea din toate punctele de vedere.Deci atentie ce si cum comanzi.

| Daveed a răspuns:

Iti retrage banii inainte sa primesti produsul

| Cobalt111 a răspuns:

Imediat ce ai introdus datele cardului se face plata produsului comandat urmând ca apoi sa fie procesată comanda si expediat produsul.