| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Bună, am o întrebare, lucrez din 23 iulie 2018 și am încercat acum recent sa îmi face rate la Altex prin TBI credit, dar sunt respins și că cerere e minim 3 luni, nu înțeleg politică asta și nimeni nu mi-o explica.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un vânzător are nevoie de o garanție minimă ca dta o să îți plătești ratele, și dta în locul lui ar proceda la fel. Unii fac rost de o adeverință de serviciu, fac rate, apoi nu mai merg la serviciu, nu mai plătesc ratele, nu au nici un ban al lor. Dacă toți ar face așa, vânzătorul ar da faliment. Un om care are o vechime de minim 3 luni se vede că el chiar vrea să muncească, și că probabil în luna următoare va fi la același loc de muncă și va plăti ratele.
Sunteți mulțumit de explicație, dle Ciprian?

| romeo78 a răspuns:

Da, o politică corectă, căci ați uitat să explicați aici un lucru extrem de important, pentru care de fapt ați fost respins. Lucrați din 23 iulie 2018, dar nu ați lucrat cu contractul pe perioadă nedeterminată. Probabil ați avut primul contract pe 30 de zile, prelungit cu altul pe 90 de zile. Deci, ați lucrat 4 luni, până la data de 22 noiembrie 2018 cu contract pe perioadă determinată. Posibil, ca din 23 noiembrie să vă fi făcut pe perioadă nedeterminată. De aceea v-au respins. De asemenea, vedeți ce contract ați semnat: perioadă determinată sau nedeterminată. Dacă e prima variantă, nu vi se va aproba nici un fel de credit!

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru romeo78):

Bună este contract pe perioada nedeterminata

| romeo78 a răspuns (pentru Ciprianccdlcjmrx):

Înseamnă că luna viitoare, încercați din nou, iar dacă veți fi refuzat, încercați alt magazin, cu o altă bancă. S-au dat multe țepe, mai ales în perioada creditării cu buletinul, iar acum fac verificări la sânge, luând în considerare, probabil și vârsta celui care cere împrumutul!

| InVisible99 a răspuns:

Cand faci rata la banca ai niste chestii de indeplinit, unele cer minim 1an muuncit, altele 6 luni fara concediu medical, altele 6 luni la ultimul job, fel de fel de tampenii. Fa-ti card avantaj mai bine.

| AlleXuSS a răspuns:

Bună seara
Ce.i drept unele firme de retail cer minim 3 luni vechime la locul actual de munca.
Daca a.ti fost respins la altex poate sa difere de la ce vine refuzul
1)Nu va incadrați la suma acordata(salariul este prea mic)
2)Aveți o datorie(sau card actual) la alta banca
Nu a.ți intrebat la cei de la Altex ce condiții trebuie sa mai indepliniți pentru a fi eligibil pentru acest card de rate o seara bună!