| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o intrebare pot primi alocatie din strainatate daca mama mea lucra in Austria cu acte in regula? sunt la Postliciala si am 19 ani. sau cine beneficiaza de alocatie? numai licienii? scoala generala sau cei de la facultate etc? nu ma pricep.va multumesc ast raspuns

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Beneficiezi si tu de alocatie pana la terminarea studiilor dar locuiesti in Austria? Daca nu locuiesti in Austria nu beneficiezi de alocatie de acolo. Mama ta trebuie sa faca reintregirea familiei pentru a beneficia de alocatie din alt stat.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Intra pe site-ul oficial al Comisiei Europene si studiaza-l in amanunt (nu ocoli "intrebari frecvente" care contin raspunsuri la situatii concrete):http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=ro&catId=863

P.S In Austria, alocatia este denumita "prestatie pentru copii" ( diferita de "alocatie pentru cresterea copilului"!).
"Prestatia pentru copii se acorda in mod normal pana
la vârsta majoratului (18 ani).
Aceasta poate fi prelungita pana la
la vârsta de 21 de ani pentru copiii care î-si cauta un loc de munca sau pana la
la 26 de ani pentru copiii care urmeaza
un curs de formare profesionala sau studii universitare" --- citeste ghidul complet :http://ec.europa.eu/......ria_ro.pdf

Citeste si asta: http://www.incont.ro/......-luna.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conform legislatiei in vigoare, poti beneficia de alocatie pana la varsta de 18 ani.Dar nnumai in cazul in care locuiesti in tara respectiva iar parintele lucreaza legal acolo.

| hamas47 a răspuns:

Se poate primi alocatie, doar ca iti trebuie adeverinta de la scoala ( postliceal) prin asta dovedesti ca tu studiezi inca, si restul hartiilor nu stiu ce trebuie facut trebuie sa se intereseze mamamta, sunt intro situatie similara doar ca eu sunt la faculta si ai mei sunt in Germania si primesc 190 euro / luna

| Georgiana-madalina_Rogozan_1998 a răspuns (pentru hamas47):

Buna si eu sunt la facultate si amcerut o adeverinta pentru a arata ca sunt studenta dar cei de la secretariat au spus ca este o adeverinta speciala.dar nu au precizat si de unde o pot lua.
As aprecia daca mi-ai putea spune ce ai facut tu!