| vreaubebe a întrebat:

Buna,am si eu de schimabat cateva bancnote printre care o mie de lei din 1941, cinci:-)mii lei din 1945, o suta de mii din 1946. stiti unde se pot schimba si cam cat valoreaza? va multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai pot schimba, le poti vinde la un colectionar. Uita-te pe un catalog de numismatica, acolo gasesti preturile practicate la toate emisiunile monetare care nu mai sunt in circulatie. Numai bine!

| myhaelamar86 a răspuns:

Nu au valoare prea mare pentru colectionari, deoarece sunt prea multe acum "pe piata". Poti obtine max. 5 lei pe fiecare. Iti recomand sa la pastrezi intr-o carte inca vreo 100 de ani(le lasi stranepotilor) si apoi poate vor valora ceva semnificativ.

| NCL a răspuns:

Mergi la un magazin de antichitati. acolo iti poate oferi o anumita suma pe ei. e ca la amanet doar ca nu ii mai poti lua inapoi

| Tyrr a răspuns:

Nu cred ca poti sa le schimbi! numai sa le dai unui colectionar! ...in orce caz o sa iei o suma derizorie pe ele! sper ca ti\am fost de ajutor